Aile hekimi nedir, nasıl olunur?

Günümüzde hastalara daha çabuk teşhis koyabilmek amacıyla aile hekimliği sistemi kurulmuştur. Haberimizde aile hekimi nasıl olunur, çalışma şartları nelerdir, bu konulara değineceğiz.

Aile hekimi nedir, nasıl olunur?

Aile hekimi, mesleği hastaların sağlık durumlarını inceleyen, hastalıkların gelişmesini önlemek amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Aile hekimleri, ciddi rahatsızlıkları olan hastaları, konunun daha uzman doktorlarına yönlendirirler. Uzman doktorlara nazaran, aile hekimleri genel pratisyen doktorlarıdır. Genel olarak aile sağlığıyla ilgilenen aile hekimleri, eski adı sağlık ocakları olan, aile sağlık merkezlerinde çalışmaktadırlar. Peki aile hekimlerinin görevleri tam olarak nelerdir?

Aile Hekimlerinin Çalışma Esasları Nelerdir?

Türkiye’de son yıllarda sağlık sektöründe önemli yatırımlar yapılmıştır. Bunlardan bir tanesi de aile hekimi sistemidir. Aile hekimliği sistemi sayesinde artık doktorlar da hastaları tedavi etmek adına, hastaların evlerine gitmektedirler. Son yıllarda sağlık alanında önemini günden güne arttıran aile hekimlerinin genel görevleri şu şekilde sıralanabilir.

-Hastalara ilk teşhisi koymak ve hastalığın başlangıç belirtilerini bulmak,

-Hastalığın tanımını yapmak ve tedavi için reçete yazmak,

-Aile sağlık merkezlerine gelen hastalara, çeşitli sağlık muayenesi yapmak,

-Aile sağlık merkezine gelemeyecek olan yaşlı veya yatalak gibi hastalara evlerinde sağlık hizmeti sunmak,

-Hastalara aşı uygulanması gerekiyorsa aşı yapmak ve uygulanan aşıların takip muayenelerini sürdürmek,

-Hastaları hastalıklardan kurtulmak ya da hastalıkları önlemek hususunda uyarmak,

-Hamile kadınların doğum öncesi ve sonra için bakım sağlamak ve bu bakımları takip etmek,

-Doğum yapan veya yapacak olan hastaların kayıtlarını yapmak ve hastaları takip etmek,

-Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı eğitimlere eksiksiz katılmak.

Aile hekimleri, bütün yaş gruplarına hizmet ederler ve bütün hataların sağlık durumlarını belirlemekle görevlidir. Bu nedenle gerekli eğitimi almış kişiler aile hekimi olabilirler. Ayrıca, aile sağlık merkezlerine gelebilecek durumda olmayan hastalara, hastaların evlerinde de hizmet sağlamaktadırlar. Bu nedenle aile hekimleri sağlık alanında gün geçtikçe artan bir öneme sahiptir. Aile hekimi olmak için ne yapmam gerekir?

Aile Hekimi Olma Şartları Nelerdir?

Aile hekimi olmak isteyen kişiler öncelikle herhangi bir üniversitenin tıp fakültesinden mezun olmak zorundadırlar. Yani anlaşılacağı üzere aile hekimi olabilmek kolay değildir. Kişiler öncelikle lise eğitimi almak ve tıp fakültesinden mezun olmak zorundadırlar. Tıp fakültesi eğitimleri her üniversitede 6 yıldır. Tıp fakültesini başarıyla tamamlayan kişiler pratisyen doktor unvanını kazanırlar. Pratisyen hekimler, Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği aile hekimliği eğitim programlarına katılarak “Aile Hekimi Sertifikasını” alabilirler. Bu eğitim sayesinde aile hekimliği mesleğini yapabilirler. Bu eğitim ülkemizde minimum 3 yıldır.

Tıp fakültelerinin düzenlediği aile hekimliği ana bilim dalını bitiren kişilerde aile hekimi olabilirler. Bu alandan mezun olursanız direk aile hekimi olabilirsiniz.

Aile hekimleri hastaların ilk tedavisini yapan kişilerdir. Bu hekimler hastaların tedavisinin devamını başka bir sağlık kuruluşunda yapılmasını uygun görürlerse, hastalar tedavilerine başka bir sağlık merkezinde devam etmek zorundadırlar. Aile hekimliği sistemi sayesinde büyük hastanelerdeki yığılma da azalır.

Haberimizde sağlık kuruluşlarında önemli bir yer tutan aile hekimliği sistemine yer verdik. Aile hekimi olmak istiyorum diyen kişiler, yukarıdaki haberimizden faydalanabilirler.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 06:41

YORUM EKLE