AIM memuru nedir, nasıl olunur?

Gelişen teknoloji ile beraber yeni meslek dalları ortaya çıkmaktadır. Bu mesleklerden bir tanesi de AIM memurluğudur. AIM memurluğu nedir haberimiz devamında yer almaktadır.

AIM memuru nedir, nasıl olunur?

AIM Memuru Kimdir, Ne İş Yapar?

Aim memurluğu; Ulusal ve Uluslararası uçuş emniyetini, düzenini, verimliğini, havacılık bilgi ve verilerini düzenleyen meslek dalıdır. Aim memuru olabilmek için öncelikle, aim memurluğu stajını tamamlamak gerekir. Stajyerliğini başarıyla bitiren memur adayları mesleğe giriş yapabilirler. Aim’in Türkçe’ye çevirisi Havacılık Bilgi Yönetimi şeklindedir. Havacılık bilgi yönetiminde çalışanlar uluslararası uçuşlarda çok büyük bir öneme sahiptirler. Bu mesleğin amacı yurtdışı veya yurtiçi uçuşlarının güvenli ve düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Aim memurları yapılması planlanan uçuşların haber ve veri akışını sağlamaktır. Havacılık bilgi sistemindekiler uçuş esnasında veya öncesinde gerekli verileri pilotlara sunmakla yükümlüdürler. Eksik veya hatalı verilen bilgiler uçuşun aksamasına ya da bir kazaya sebebiyet verebilir.

Türkiye, ICAO yani Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün kurucu üyelerindendir. Türkiye’de havacılık veri hizmetleri dalında tek yetkili kuruluş Devlet Hava Meydanları İşletmesi, kısa adıyla DHMİ’dir. Aim memurlarının görev ve görev tanımları nelerdir?

Bir AIM Memuru Neler Yapar?

-Aim memurun ilk görevi Türk Hava Sahası ve havalimanları hakkında bütün verilere hakim olmasıdır,

-Türk Hava Sahasını kullanmak isteyen bütün uçuşların, uçuş izinlerini denetlemek ve izinsiz uçuşlara izin vermemek,

-Uçuşa başlamadan önce uçuş için gerekli bütün planlarını takip etmek, denetim yapmak,

-Yapılacak olan uçuşun tehlike denetimini yapmak ve denetim sonucunu personellere iletmek,

-Havacılık Bilgi Yönetimi alanında gerçekleşen gelişmeleri gözlemlemek, otomasyon ve entegrasyon projelerini başlatmak,

-Uydu Destekli Arama Kurtarma Sistemi veya başka yollardan Arama ve Kurtarma ihbarlarını değerlendirmek, ihbarları yetkili makamlara iletmek.

AIM Memuru Olma Şartları

Aim memuru olabilmek için herhangi bir üniversitenin lisans programından mezun olmak yeterlidir. Şartlar mezun olmakla sınırlı değildir. Bundan bağımsız olarak KPDS/YDS sınavlarından en az D seviyesinde bir not almak ve güvenlik tahkikatından tam not almak gerekmektedir. Bu aşamaları geçen kişiler DHMİ’nin yayınladığı ilanlara başvuru yapmak zorundadırlar. Hemen hemen her yıl Aim memurluğu alımı yapılmaktadır.

AIM Memurları Ne Düzeyde Maaş Alır?

Memurluğa yeni giriş yapan stajyer aim memurları, ek ödemelerden bağımsız 4500 TL maaş almaktadır. Stajını bitirmiş bir Am memurunun maaşı ise 6500 TL civarındadır. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı, havacılık tazminatı ve yabancı dil tazminatı gibi ikramiyeler dahil değildir. Maaş seviyesinin ortalamadan yüksek olması sebebiyle bu mesleğe müracaat oldukça fazladır.  

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:03

YORUM EKLE