Askere erken gitmek istiyorum, ne yapmalıyım? Erken celp isteği

Askerlik vazifesini erken yaşlarda tamamlamak prosedürlerle mümkün hale getirilmiştir. Vatani görevini erken yaşlarda tamamlamak isteyenlerin yapması gerekenler içeriğimizde yer almakta. Askere erken gitmek istiyorum, ne yapmalıyım? Erken celp isteği hakkında bilgiler için yazımızı okumaya devam edin...

Askere erken gitmek istiyorum, ne yapmalıyım? Erken celp isteği

Türkiye’de 21 yaşını dolduran tecil hakkını kullanmayan, yükseköğretim kurumunda eğitim almayan bütün erkekler askerlik görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Vatani görevini yerine getirip evlenmek veya iş hayatına atılmak isteyen pek çok kişi tecilini bozdurmaktadır. Tecil hakkı bulunmayan kişilerin celbi ise kayıtlı ev adresine gönderilecektir. Bu süreçten sonra ise askerlik çağı gelmiş kişi askerlik şubesine giderek işlemlerini halletmek durumundadır. Ancak bazı kişiler askerliği erkenden yapabilmenin heyecanı içerisinde olabilmektedir. Erken yaşlarda askere gidebilmek için yapılabileceklerle ilgili detaylar içeriğimizde yer alacak.

Askerliğimi Erkene Alabilir miyim?

Celp dönemini beklemeden askere gitmek isteyen kişiler, hayat planını daha erken yapma düşüncesi içerisinde olmaktadır. Liseyi bitirerek özel sektörde veya kamuda istihdam edilmeye hazırlanan kişiler, erken yaşlarda askere gidebilmektedir. Bunun için kişinin askerlik şubesine giderek erken sevk dilekçesi doldurulması aranan şartlar arasındadır. Ancak askere gitmek isteyen kişinin burada dikkat etmesi gereken nokta, dilekçenin celp tarihinden 2 ay öncesinde doldurulmasıdır. Askerlik için büyük bir yığılma olduğundan erken sevk işleminin tamamlanması da takriben 1.5-2 ayı bulabilmektedir.

Erken Sevk Dilekçesi Nereden Alınır?

Vatani görevini ertelemek istemeyen kişiler, askerlik şubeleriyle iletişime geçmelidir. Dilekçe yine iletişime geçtiğiniz askerlik şubesinden sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra dilekçe öneğine ulaşmanız halinde dilekçeyi doldurabilme imkanınız var. Ancak yine de e-ortamlardan gönderilen dilekçeler kabul edilmemektedir. Askerlik görevini yapacak kişi bizzat kendisi şubeye dilekçesini ileterek askerlikle ilgili diğer bilgileri de öğrenebilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler