Bekçilik Yaş Şartı Nedir? Bekçi Alımlarında Yaş Şartı!

EGM bünyesine bağlı İçişleri Bakanlığı personeli bekçiler, 2007 yılında kaldırılmıştı. Geri dönen bekçiler, mahalle ve çarşılarda halk huzurunu sağlamakla görevliler. Bekçilik Yaş Şartı Nedir? Adaylarının başvurularında yaş oldukça önemli.

Bekçilik Yaş Şartı Nedir? Bekçi Alımlarında Yaş Şartı!

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine bağlı, İçişleri Bakanlığı personeli olarak görev yapmakta olan bekçiler, halkın huzurunu sağlamak, çarşı ve mahalle güvenliğinden sorumlu kişilerdir. Görevleri bakımından polis ile aynı demek yanlış sayılmaz. 2007 yılında alınan bir karar üzerine kaldırılan bekçilik, uzun bir aradan sonra geri dönmüştü. Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı 8 bin bekçi alımı yapılacağını duyurmuştu. Bekçi olmak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getiriyor olmaları gerekiyor. Bunların arasından en önemlisi ise yaş faktörüdür. 

Bekçilik Yaş Şartı Nedir?

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınav Yönetmeliği kapsamında 5. maddenin ç bendinde yaş şartı ile ilgili bir takım bilgiler aktarılmaktadır. Buna göre; "Adayların 18 yaşını başvuru tarihi itibari ile tamamlamış olmaları ve 31 yaşından gün almamış olmaları" gerekiyor. Kanunlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde bekçi adaylarının başvurularında doğum tarihleri önemli bir etken olarak rol alacak.

02.03.1989 tarihi ve sonrası doğmuş olanlar bekçiliğe başvurabilirken; 01.03.1989 tarihi ve öncesi doğanlar başvuramaz.

02.03.2001 tarihi ve öncesinde doğanlar başvurabilirken; 03.03.2001 tarihi ve sonrası başvuramaz.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2019, 07:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler