Biyolog maaşları - Biyologlar ne kadar maaş alır?

Canlı türleri alanında uzmanlaşmak isteyenler biyolog olma hayalleri kuruyorlar. Peki ortalama bir biyolog ne kadar maaş alıyor? Biyologlar ne kadar maaş alırlar, para kazanırlar? Kamuda, devlette veya özel sektörde biyolog maaşları ne kadardır? İşte detaylar.

Biyolog maaşları - Biyologlar ne kadar maaş alır?

Biyologlar, bitki ve hayvan yaşamındaki temel nitelikleri araştırarak canlıların çevreyle olan etkileşimlerini incelemektedir. Etkileşimle ilgili verileri toplayarak hastalıkların teşhisini sağlayan biyologlar, ekosistemleri sınıflandırır, ölçün yapar ve yeni organizmaları keşfeder. Çizim yapıp fotoğraflar çekerek de verilerini dosyalar haline getirir ve canlıları olumsuz etkileyen radyoaktif durumları araştırır. Dünya üzerinde göz önünde bulunan ancak aslında halen sırrı çözülemeyen bilgileri somutlaştırır ve araştırma sonuçlarını kamuoyuna duyurur.

Analitik zekaya sahip biyologlar, sayısalı da iyi seviyede bilmektedirler. Gerçeğin detaylarda gizli olduğunun farkında olurlar ve rapor yazabilme kabiliyetleri vardır. Biyologların iletişim becerileri de kuvvetli olmalıdır çünkü elde ettikleri bilgileri karşı tarafa aktarabilmeleri gerekir. Kişi her ne kadar iyi seviyede matematik ve biyoloji bilgisine sahip olsa da, bilgilerin karşı tarafın anlayabileceği nitelikte olması gerekir. Doğal kaynakların kullanımı ve yenilenebilir enerji konusunda da temel bilgilere sahip biyologlar, çevre için hayati önem taşımaktadır.

Biyologlar Nerelerde Çalışabilirler?

Biyolog olmak isteyen bireyin herhangi bir yükseköğrenim kurumunda 4 yıllık biyoloji bölümünden mezun olması gerekmektedir. Bu kişiler Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda yeterli puanı alarak kamuda istihdam edilebilmektedir. Kamu öğretmenlik yapabilen biyoloji mezunları, aynı zamanda ilgili bakanlıklarda da görev alabiliyorlar. Devlet memuru olarak görev yapmaya başlayan biyologlar, minimum 3500 TL maaşla işe başlamaktadırlar. Bekar bir memurun aldığı maaş bu seviyelerdeyken, evli ve çocuklu olan memurların aldığı maaşlar 4000-4500 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. Kurumların açtığı yükselme sınavlarına girerek hem mevkii hem de alınan maaş artış gösterebiliyor.

Özel Sektörde İstihdam Ediliyorlar mı?

Biyologlar, özel sektörde de iş bulabilme olanağına sahiplerdir. Başlangıç maaşı kamuya göre düşük olsa da, kişinin niteliklerine göre çok daha yüksek maaşlarla çalışabiliyorlar. Özelde 2500 TL gibi bir başlangıç ücretiyle iş hayatına başlayan biyologların, yabancı dil bilgisine çok önem verilmektedir. Bundan dolayı özel sektörde iş hayatına devam edip başarılı olmak isteyenlerin en az 2 dil bilmeleri gerekmektedir.

Özel laboratuvarlarda görev yapan kişiler, uzmanlaşarak maaşlarını katlayabilirler. Ancak mesleğin büyük bir bilgi birikimi gerektirdiği ve akademik kariyere uygun bir bölüm olduğunu söylemek gerekiyor. Üstelik daha önce hiç bilinmeyen biyolojik bir durumun tespitiyle kariyer hayatınızı ödüllerle süsleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:40

YORUM EKLE