Biyolog nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Biyoloji içerisinde çeşitli çalışma alanları barındırır. Biyoloji içerisinde çalışma yapan kişilere biyolog denir. Peki Biyolog nedir, ne demektir? Biyologlar ne iş yaparlar, görevleri nelerdir? Biyolog nasıl olunur, olma şartları nelerdir? tüm detaylarına değinerek haberimizin devamında anlattık.

Biyolog nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Biyolog Ne Anlama Gelir?

Biyologlar, canlılar üzerinde araştırma yaparak canlıları sınıflandıran bilim insanlarıdır. Biyoloji alanı içerisinde çalışmalarını sürdürürler. Biyolog, dünyaya kıyasla ülkemizde az bilinen bir meslek dalıdır ve tanıtılmaya, daha fazla çalışma olanaklarına ihtiyaç duymaktadır. Biyologların görevleri nelerdir, ne iş yaparlar?

Çeşitli Biyologların Görevleri

Biyologlar, faklı çalışma alanlarına ve pratik yapabilme fırsatına sahiptirler. Görevleri de çalışma alanlarına göre değişiklik gösterebilir. Araştırma alanında görev yapan biyologların görevleri şunlardır:

-Canlıların özelliklerini inceleyerek, canlıları faklı gruplara ayırmak,

-Canlı türlerini evrim açısından değerlendirmek,

-Canlıların yaşam standartlarını yükseltebilecek alanlar hakkında araştırma yapmak.

Biyologlar araştırma alanlarından hariç, bir de uygulama alanında çalışmalar yapmaktadırlar. Uygulama alanında araştırma yapan bir biyoloğun görevleri ise şunlardır:

-Kimyasal, radyoaktif, canlılara zarar verebilecek maddelerin üzerinde araştırma yapmak ve bu zararlı maddeleri sınıflandırmak,

-Kirletilmiş ortamlarda biyolojik dengeyi tekrar sağlamak için çalışmalar yapmak,

-Kan, idrar gibi canlılara ait maddeleri incelemek ve bu maddelerin yapılarını incelemek,

-Bakteri, virüs ve parazit gibi zararlı maddeler hakkında deneyler yapmak,

-İçme sularının ve tarım alanlarında kullanılan suların yapıları hakkında çeşitli deneyler yapmak,

-İl veya ilçelerde, turizm alanlarında, fabrikaların çevreye ve ekolojik çevreye verilen zararları araştırmak, bu araştırmalarda bilirkişi, teknik eleman olarak gözlem yapmak ve raporlar hazırlamak, raporları yetkili kurumlara bildirmek,

-Biyolojik farklılıkların bol olduğu yerlerde doğa tarihi ve müzeleri oluşturulmasında, karar verici kurumlarla iç içe çalışmak.

Biyologların Çalışma Alanları

Biyologlar devlet kurumlarında veya özel kuruluşlarda çalışma imkanına sahiplerdir. Tıp, eczacılık, gıda, çevre, orman, fen fakülteleri, Çevre ve Sağlık Bakanlığı kapsamında bulunan kuruluşlarda, özel sektörde ise ilaç, besin endüstrisi üzerinde üretim yapan özel kuruluşlarda görev yapabilirler. Biyologların çalışma alanları oldukça geniştir ve iş imkanları çok fazladır. Herhangi bir arıtma tesisinde, ilaç sektöründe, nükleer tesisler gibi birçok alanda çalışma fırsatları mevcuttur. Bundan farklı olarak biyologlar öğretmenlik mesleğini de yapabilirler. Formasyon eğitimi alarak biyoloji öğretmenliğine başvuru yapabilirler. Peki biyolog olma şartları nelerdir?

 Biyolog Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Biyolog olabilmek için lise eğitimini tamamlayıp üniversite sınavına girmek ve 4 yıllık bir biyoloji bölümünü bitirebilmek gerekir. 4 yıllık eğitimin ardın mezun olabilirseniz biyolog olabilirsiniz. Ancak üniversite de kalarak, üniversite bünyesinde yüksek lisans yapabilirsiniz. Yüksek lisansın ardından akademisyen olabilme şansınız vardır.

Bundan bağımsız olarak Biyokimya Teknikerliği, Çevre Kirlenmesi ve Kontrolü, Laboratuvar, Laboratuvar Teknolojisi gibi ön lisans bölümlerinden mezun olarak ve sonrasında DGS sınavına girerek 4 yıllık biyoloji bölümünü bitirerek de biyolog olabilirsiniz. Bu yolu tercih ederek de biyolog alabilirsiniz.

Biyoloji bölümü fen bilimleri çoğunlukta derslerin verildiği bir bölümdür. İyi bir biyolog olabilmek için bu derslerde başarılı olmak gerekir. Bundan farklı olarak biyologların bazı özellikleri bulundurması gerekmektedir. Bunlar:

-Görme problemi olmamalı,

-Kimyasal maddelerden etkilenmemeli, çeşitli alerjik rahatsızlıkları bulunmamalı,

-Dikkatli, dikkat konusunda zaaflarının olmaması,

-Bilime ve biyolojiye merakı olmalı, araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalı,

-Doğaya değer veren, canlılarla arasında mesafe olmayan kişiler,

-Canlılarla iyi iletişim kurabilen, sabırlı ve dayanıklı bir kişiliğe sahip olması gerekir.

Biyoloji ve biyolog mesleğine dünyada çok fazla önem verilmektedir. Dünya nüfusunun git gide arttığı günümüzde biyologlar daha da önem kazanacaktır. Ülkemizde de bu önemin farkına varılmalı ve biyoloji alanında daha fazla çalışmalar yapılmalıdır. Günümüzde ve gelecek yıllarda biyolog mesleğine çok fazla ihtiyacımız olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:42

YORUM EKLE