Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur?

Ülkemizde son yıllardan artan terör olayları sonrası önemi giderek katlanan mesleklerden biri olan bomba imha uzmanlığı hakkında bilgi verdiğimiz yazımız aşağıda yer almakta. Bomba imha uzmanı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir? Nasıl bomba imha uzmanı olunur, şartları nelerdir? Bomba imha uzmanlarının maaşları ne kadardır, ne kadar maaş alırlar? Bomba imha uzmanı olmak istiyorum, nasıl olurum, kimler olabilir? tüm bu sorulara cevap bulabileceğiniz haberimizi okumaya devam edin...

Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur?

Türkiye’de son yıllarda bombalı saldırıların çoğalmasıyla beraber can kayıpları da doğru orantılı olarak artmakta. Ülkemizin inkar edilemeyecek gerçeği terör ile yaşamaya alıştığımız bu zamanlarda bizi bu saldırılardan korumak için varolan bir meslek grubu var, bomba imha uzmanları.

Bomba İmha Uzmanları Ne İş Yapar?

Bomba imha uzmanları, bomba ya da patlayıcı madde olduğu şüphesi duyulan paket ya da sistemlerin üzerinde büyük bir titizlik ve hassasiyet ile çalışarak, tüm baskı ve zor şartlara rağmen düzeneği etkisiz hale getirmekle görevli kişilerdir. Bomba imha uzmanları patlayıcılarla ilgili tüm bilgi birikimine sahiptirler.

Bomba İmha Uzmanı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Bomba imha uzmanı olmanın öncelikli şartı polis olmaktır. Polis nasıl olunur diye soracak olursanız size cevabımız şu şekilde olacaktır; eğer ki lise mezunu iseniz üniversite giriş sınavlarına katılarak polis akademisini kazanmanız gerekmekte. Üniversite mezunu iseniz POMEM okuyarak ve KPSS sınavından yeterli puanı alarak polis olabilirsiniz. Polis olmanın ardından bomba imha uzmanı olmak isteyen personeller göreve başlamaları ardından idari birim olarak bomba imha uzmanlığını seçmelidir.

Bomba imha uzmanı olabilmek için akademik yeterliliklerin yanısıra bazı psikolojik yeterliliklere de sahip olmanız gerekmektedir. Başvuruları kabul edilen bireyler, Emniyet Teşkilatı tarafından psikologlar eşliğinde birtakım mülakatlardan geçirilirler. Mülakatlardan başarı ile ayrılan aday personeller Ankara’ya gönderilerek 10 haftalık bir eğitimden geçerler. Tüm bu uzun sürecin son adımı ise 10 haftalık eğitimin başarı ile tamamlanarak bomba imha uzmanlığı sertifikasının alınmasıdır. Sertifikaya sahip olan personeller görevlerine bomba imha uzmanı olarak devam edebilirler.

Bomba İmha Uzmanı Olma Yeterlilikleri

Bomba imha uzmanı olabilmek için birtakım yeterliliklere sahip olunmalıdır. Bu yeterlilikler aşağıda sırlandığı gibidir.

  • Polis okulu bitirmek,
  • 35 yaşında ya da 35 yaşından küçük olmak,
  • Disiplin suçu bulunmaması,
  • Açılan kursa başvuru yapmak,
  • Kurs sırasında gerekli yeterliliği göstermek bomba imha uzmanı olmak için aranan şartlar arasındadır.

Bomba İmha Uzmanlarının Cebine Aylık Ne Kadar Giriyor?

Bomba imha uzmanlarının ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını ve meslekleri gereği ne kadar soğukkanlı olmaları gerektiğinden daha önce de bahsetmiştik. Tehlike anında hızlı karar alabilmesi gereken ve böylece yüzlerce, belki de binlerce insanın hayatını kurtarabilecek bir mesleğe sahip olan bomba imha uzmanları yaptıkları iş karşılığında yaklaşık olarak 6000 TL maaş alıyor. Terör tazminatı, çocuk sahibi olma gibi artıların eklenmesiyle bu rakam 7000 TL seviyelerine kadar çıkabiliyor. Bomba imha uzmanlığının son derece sakin kalma ve soğukkanlı davranabilme yeteneği gerektirdiğini hatırlatarak, panik anında heyecanına engel olamayan kişilerin bu mesleği tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda sizlere bomba imha uzmanlığı hakkında bilgiler verdik. Verdiğimiz bilgilerin yeterli olmadığı görüşünde iseniz yorum yazarak bize soru sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:07

YORUM EKLE