Evlilik Programları Yeni Yayın Döneminde Artık Olmayacak

Evlilik programlarıyla televizyon ekranlarının önyüzü olmayı başaran Esra Erol, Zuhal Topal ve Seda Sayan gibi isimler artık yeni yayın döneminde televizyon ekranlarında olmayacaklar;

Evlilik Programları Yeni Yayın Döneminde Artık Olmayacak
RTÜK'ün yaptığı bir toplantı sonrasında evlilik programlarının yayın hayatına son verileceği aktarılmıştı. Vatandaşların yaptığı şikayetlerin üzerine böyle bir karar alındığı ve bu programların kapatılma sebepleri de açıklandı. Genel olarak ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkelerine aykırı olduğu sebebiyle binlerce vatandaşımızın bu programları şikayet ettikleri belirtildi. Özellikle de Kanal D’de yayın hayatını sürdürmekte olan ‘’Kısmetse Olur’’ programı 38 bin 153 başvuruyla en çok şikayet edilen program oldu. Bununla birlikte Start TV’de yayın hayatına devam etmekte olan ve şuana kadar 3 bin 975 kişi tarafından şikayet edilen ‘’Zuhal Topal’la’’ programı da en çok şikayette bulunan programların yer aldığı listede ikinci sırada yer aldı.

Bu Programlarda Evlilik Maddiyata İndirgeniyor

Evlilik gibi kutsal bir müessesenin bu programlarda maddiyata indiriliyor olması ve bununla birlikte programda yer alan şahısların dış görünüşü sebebiyle yargılanması da büyük tepkilere yol açtı. Aynı zamanda yarışmacılar arasında geçen küçük düşürücü söylemler ve kimilerinin ise evlilik dışı amaçlarla bu yarışmada yer alıyor olmaları Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK)’ün bu duruma tepkisini kaçınılmaz kıldı. Toplumsal değerlerin dikkate alınmıyor olması ve genel olarak ajans çalışanlarının katılımcı olarak yer almalarının yanı sıra özel hayat gizliliğinin ihlali gibi bir durum da söz konusu.

Haksız Kazancın Önüne RTÜK Engeli

‘’Ara-kazan’’, ‘’Bul-kazan’’ gibi çeşitli yollarla vatandaşlarımızı dolandırmak isteyen, bu yollarla da haksız kazanç elde edilen programlara da gerekli kişilerce tarafından önemli uyarılar yapıldı. Toplam 70 kanalın bu yöntemle vatandaşlarımızın ceplerindeki paralara göz diktikleri ve dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiş ve bu süreçte gerekli işlemler başlatılmıştır.

Cinsel içerikli ürün satışı yapmakta olan ve bununla birlikte canlı sohbet hatlarının reklamını yapmakta olan kanallar Radyo ve Televizyon Kurumunun verdiği cezalarla cezalandırılacakları belirtildi. Bu süreçte ise ihlallerde bulunan toplam 12 kanala toplam 46 müeyyide uygulandı. Yetkililerimiz tarafından aktarılan bilgiler arasında yer alan bir diğer durum ise gelecek yayın yılında artık evlilik programlarının yer almayacağını da eklemekte fayda var.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 00:08

YORUM EKLE