Gümrük Müşaviri Maaşları - Gümrük müşaviri Ne Kadar Kazanıyor?

Gümrük müşavirliği nasıl bir meslektir? Gümrük müşavirliği maaşlarına zam uygulandı mı? Gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcısı ne kadar maaş alır? Gümrük müşavirleri ne kadar gelir elde eder? Detaylar haberimizde yer almaktadır.

Gümrük Müşaviri Maaşları - Gümrük müşaviri Ne Kadar Kazanıyor?

Gümrük Müşavirliği Hizmeti Nedir? Ne Kadar Maaş Alır?

Türkiye’de gümrük müşavirliği mesleği, 1909 yılından itibaren yapılmaktadır. Gümrük müşavirleri 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na tabiidirler. Ayrıca gümrük müşavirleri gümrük tarafından onaylanmış eşyaların kullanılma faaliyetine izin veren yetkili kişilerdir. Gümrük memurları gümrük kurumundaki her türden veriyi takip ederek sonuca bağlarlar.

Gümrük müşaviri olabilmek için, iktisat, işletme, uluslararası ilişkiler gibi İİBF lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlediği gümrük müşavirliği sınavından başarılı bir derece elde etmeniz gerekir. Bundan sonraki adım 2 sene çalıştıktan sonra yine bakanlık tarafından yapılan gümrük müşavirliği sınavına tekrar girmeli ve hak kazanmalısınız. Gümrük memurları A Kanesine, gümrük müşavir yardımcıları ise B Kanesine sahiplerdir. Son yıllarda ülkemizde bu mesleğe rehavet ciddi oranlarda artmıştır. Bu ilginin sebebi gümrük çalışanlarının maaşları ve iş fırsatlarının oldukça fazla olmasıdır. Peki gümrük çalışanları ne kadar maaş alırlar?

Yeni Yılda Gümrük Müşavirleri Maaşları

Gümrük müşavirliği ve gümrük müşavirliği yardımcılığı sanılanın aksine bir memurluk dalı değildir. Ülkemizde gümrük müşavirliği yardımcıları aylık 3500 ila 4000 Lira arasında bir maaş almaktadırlar. Gümrük müşavirleri ise yardımcılara nazaran daha fazla miktarlarda maaş almaktadır. Gümrük müşavirleri aylık 6 Bin TL ile 7 Bin TL’ye kadar varan maaşlar kazanmaktadırlar.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler