Kadın Polislik Başvuru Şartları 2019 - PAEM ve POMEM için Kadın Adaylar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıkladığı gibi 2019 senesi içinde 35.000 polis alımı yapılacak. Bu 35.000 kişi içinde kadın adaylarında alımı gerçekleşecek. Şartları ve süreci öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadın Polislik Başvuru Şartları 2019 - PAEM ve POMEM için Kadın Adaylar

Kadın Polis Başvuruları

Geçtiğimiz senenin son dönemlerine doğru İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yapmış olduğu konuşmada 2019 senesi için toplam olarak 35.000 kişilik polis çalışan alınacağını ifade etmişti. Bu alımı gerçekleşecek çalışanlar ilk olarak PAEM, POMEM ve PMYO okullarında öğrenim sürecine tabi tutulacaklar. Bilindiği gibi bu okullara erkek adaylarda başvurabiliyor, kadın adaylar da. Ama görevlerin biçiminden dolayı göre kadınlar %10’luk bir dilime ayrılıyorlar. Her sene yapılan polis alımlarında kadın adayların kabul sayısı daha düşüktür. Bu sebepten kadın adaylar arasındaki çekişme daha büyük oranda yaşanmaktadır. Bu yazımızda 2019 senesi kadın adayların polislik başvuruları hakkında bilgiler vereceğiz.

PMYO Nedir?

Polis Meslek Yüksekokulları olarak anılan ve polis adayları için en fazla kayıt alan okuldur. 35.000  personelin çok büyük bir bölümü PMYO okullarına kabul edilecektir. Burayı kazanan ve diplomasını alanlar polislik yapabileceklerdir. Bununla birlikte PÖH ve öteki birimlere de başvuru yapma imkanı vardır. PMYO için kadın adaylarda başvuruda bulunabilirler. Elbette ilk olarak TYT sınavından baraj puanı geçmeleri ve yeteri kadar puan almaları gerekmektedir. Geçen sene PMYO bünyesinde 2250 erkek, 250 kadın polis alımı yapılacağı söylentisi çıkmıştı. Ama bu sadece bir söylentiydi ve bir resmiyet kazanmamıştı. Bu sene bu rakamlar değişebilir. Kadın polis başvurusu kapsamında alınacak kadın polis sayısını ilgili okullar duyuracaktır.

PAEM ve POMEM için Kadın Adaylar

PMYO’dan daha yukarda olan PAEM ve POMEM okulları için de kadın adaylar başvuruda bulunabilecekler. Ama PMYO’dan daha az aday bu okullara katılım gösterebildiği için alınacak olan kadın polis sayısı da çok az. Benzer şekilde erkeklerde de alım sayıları diğer okullara göre az olacaktır. Polislik için en çok kayıt alan okul PMYO’dur ve bu kurumda temel eğitimler verilmektedir. PAEM ve POMEM üzerinde rütbe ile alakalı yükselme eğitimi ya da kişileri eğitmek için eğitim alınmaktadır.

Kadın Polislik Başvuruları

Kadın polis olma başvuruları için erkekler ile aynı aşamaların tamamlanması gerekmektedir. Aynı TYT sınavına girilir ve alınan puanlar erkek adaylar ile eşit ölçüde karşılaştırılır. Yani hiçbir ayrım yapılmaz. Lakin fiziki yeterlilik testlerinde kadın adaylara ayrıcalık tanınmaktadır. Tek bir maddede görülen ayrıcalığın oluştuğu nokta ise kadın adaylarda 162 cm boy koşulu aranıyor olmasıdır. Bu sayı erkeklerde 167 cm’dir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 19:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler