25 Nisan 2019 Perşembe 15:06
Kamu Kurumları İlan Yayınlamadan ve Sınav Yapmadan Personel Alımı Yapılabilir Mi?

Kamu Kurumlarında İlan Duyurulmadan ve Sınav Gerçekleştirilmeden İşçi Alımı Yapılması Mümkün mü?

Yenişafak’ın yaptığı habere göre bu yönetmeliğin 2. Maddesinin öngördüğü şekilde kapsama alınmakta olan kurumlar aşağıdaki gibidir

 • 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na ekli (I) sayılı cetvelde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri.
 • (II) sayılı cetvelde yer alan özel bütçeli idareler.
 • (III) sayılı cetvelde yer alan düzenleyici ve denetleyici kurumlar ve (IV) sayılı cetvelde yer alan sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar.
 • Kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, özel kanunlarla kurulan kuruluş ve teşekküller ile hizmetlerini genel bütçenin transfer tertiplerinden yardım alarak yürüten kamu kurum ve kuruluşları.
 • İştirakler hariç olmak üzere, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları ile müesseseleri.
 • 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde özelleştirme kapsamında veya programında bulunan kuruluşlardan sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait olanlar.
 • İl özel idareleri, belediyeler, bunların kurdukları veya üye oldukları mahalli idare birlikleri ile bağlı kuruluşları, müessese ve işletmeleri.
 • Diğer kamu kurum ve kuruluşları.

Doğal olarak yukarıdaki kısımda bulunan kurumlara devamlı ve geçici olacak şekilde personel alımları, yönetmelikte bulunan usul ve esaslar kapsamında gerçekleştirilmek durumundadır.

Yönetmelik Haricinde Hangi Kurumlara İşçi Alımı Yapılabilmektedir?

Yönetmeliğin 2. Maddesi uyarınca yönetmelik kapsamında bulunan kurumlardan bir bölümünün yönetmelikteki usullere maruz kalmadan personel alımı yapabileceği ifade edilmiştir. Bu da demek oluyor ki bazı kurumlar yönetmelik dışında alınmıştır. Fakat yönetmelik dışına çıkmak, sınavsız ve ilansız bir şekilde personel alımı yapılması sonucunu doğurmamaktadır.

Yönetmelik dışındaki personel alımları aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

 • Kamu kurum ve kuruluşlarının, il özel idarelerinin, belediyelerin ve bunların kurdukları veya üye oldukları mahalli idare birlikleri ile bağlı kuruluşlarının Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurdukları şirketler ile kooperatifler.
 • Bankalar, borsalar ve bunların müessese, teşebbüs, işletme ve iştirakleri ile 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu ile kurulmuş ve sermayesinin tamamı Hazine'ye ait kuruluşlar.
 • 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'na göre kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları.
 • Bu yönetmelik kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarında iş kanunları hükümlerine göre istihdam edilecek daire başkanı, daire başkanı muadili veya daha üst düzey yönetici, tabip, uzman tabip, diş tabibi ve eczacı kadroları.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarında, hukuk müşaviri, müfettiş, kontrolör, denetmen, denetçi, uzman ve aktüer gibi mesleklerde çalışanlar arasından yapılacak işçi alımları.
 • Kamu kurum ve kuruluşlarının proje bazındaki faaliyetlerinde belirli süreli iş sözleşmesine tabi olarak, özel nitelik ve uzmanlık gerektiren işler için yapılacak işçi alımları.
 • Üniversite veya bilimsel araştırma kurumu niteliğindeki kuruluşlar ile petrol ve doğalgaz alanında faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde, bu faaliyetlerin devamı süresiyle sınırlı olarak görev alacak teknik ve uzman personel ile bu kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenen ve/veya yürütülen proje bazındaki faaliyetlerde bu faaliyetlerin devamı süresiyle sınırlı olarak çalıştırılacaklar
 • Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı'na yapılacak işçi alımları.

Yönetmelik dışındaki personel alımlarında izlenilecek yola dair birtakım bilgiler de verilmiştir. Bu bağlamda yönetmelik dışındaki alımların İŞKUR’a bildirilmesi gerekmektedir. Yönetmelik dışında yapılacak olan alımların ilanlarının İŞKUR’un ilgili yayın organlarında yer almaları gerekmektedir.

Yapılacak olan personel alımlarında adaletli ve şeffaf bir tutum edinilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bu bağlamda yönetmelik dışında kalan personel alımlarının ilansız ve sınavsız bir şekilde gerçekleştirilemeyeceği sonucuna ulaşılmaktadır.

 

Son Güncelleme: 25.04.2019 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler