Kimlik veriliş tarihi nereden, nasıl öğrenilir? Yeni kimliklerde kimlik veriliş tarihi

Yeni nesil çipli kimliklerde veriliş tarihi yer almıyor. Peki veriliş tarihini nereden ve nasıl öğreniliyor? Tc kimliklerde, nüfus cüzdanı kimlik veriliş tarihi bulma, öğrenme, sorgulama hakkında detaylı bilgilere yazımızda yer verdik.

Kimlik veriliş tarihi nereden, nasıl öğrenilir? Yeni kimliklerde kimlik veriliş tarihi

2 yıl önce hayatımıza giren yeni nesil kimlik kartlarının dağıtımına öncelikle Kırıkkale’de başlanmıştı. Daha sonra Türkiye’nin 81 iline de yayılan kimlik kartları, TÜBİTAK altyapı desteğiyle hazırlanmıştı. Bireyin kişisel bilgileriyle ilgili her şeyin yer aldığı kimlik kartları tarih oldu ve daha küçük ve kullanışlı olan kimlik kartları kullanılmaya başlandı. Resmi işlemlerin tamamında eski kimlikler gibi işlev gören yeni kartlar, pembe mavi renk ayrımlarına da yer vermiyor. Aynı zamanda bu kartlarda parmak izleri de bulunmakta ve küresel nitelikte bir kart oluşturulmuş oluyor.

Kullanım bakımından işlevsel olsa da kart küçük olduğu için bazı bilgiler yer almıyor. Bunlardan bir tanesi de yeni kimlik veriliş tarihidir. Peki kimlik veriliş tarihini nasıl öğrenebilirim?

Kimlik Veriliş Tarihi Öğrenme

Kimlik veriliş tarihi e-devlet üzerinden görüntülenebilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/kisisel-bilgiler adresine giriş yaparak kimlik veriliş tarihinize erişebilirsiniz. Aynı zamanda bakmak istediğiniz diğer kişisel bilgilerinize de bu web sayfası üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Kimlik tarihini öğrenmenin bir başka yolu da son kullanım tarihidir. Çünkü çipli kimliklerin kullanım ömrü 10 yıldır.

Öneğin kimlik kartınızın son kullanım günü 20.20.2029 ise kartınızın veriliş tarihi 20.20.2019’dur. Son kullanım yılından 10 yıl çıkararak veriliş tarihinizi doğrudan anlayabilirsiniz. Ancak işini garantiye almak isteyenler için e-devlet hizmetinden sorgulama yapmak daha güvenli olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:25

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recep
Recep - 1 yıl Önce

Olmuyo

Bülent
Bülent - 12 ay Önce

E devlet üzerinden de göstermiyor

Bulent
Bulent - 12 ay Önce

Orada da gostermiyor

Mami
Mami - 9 ay Önce

IYI


Popüler Haberler