Kısa çalışma ödeneği nedir? Kimler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir?

İşten ayrılan işçilere ödenen kısa çalışma ödeneği hakkında önemli bilgiler verdiğimiz yazımız aşağıda bulunuyor.

Kısa çalışma ödeneği nedir? Kimler kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir?

İşçilerin işlerinden ayrıldıkları zamanlarda mağdur olmamaları amacıyla İşsizlik Sigortası Fonu adı altında sağlanan bir ödenek bulunmaktadır. İŞKUR tarafından ödenen bu ödenek, kimi sebeplerden dolayı iş yerlerinde çalışma süresinin 1/3 ü oranında düşürülmesi ya da süreklilik şartı aranmadan çalışmaların tamamen veya 4 hafta süreyle durdurulması durumlarında, sigortalılara çalışmadıkları süre boyunca ödenir. Normal şartlarda 3 ay süreyle bağlanan bu ödenek Cumhurbaşkanı kararıyla 6 aya kadar da uzatılabilir.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Nasıl Faydalanılır?

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın birincil şartı, işverenin yapılan başvuruya olumlu yanıt vermesidir. Bununla birlikte kısa çalışma ödeneğinin başlamasından 120 gün öncesinde aralıksız çalışılmış olunması ve son 3 senede adına en az 600 günlük işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması da aranan şartlar arasında.

Zorlayıcı sebeplerden ödeme alınması,  İŞ Kanunu’nun 24. maddesine göre,  ‘‘iş yerinde zorlayıcı sebeplerle işin 1 haftadan daha uzun süre durması’’ şartının sağlanmasıyla başlamaktadır. Bu zorlayıcı sebeplere önek verecek olursak; yangın, sel felaketi, deprem gibi afetlerin yanı sıra ekonomik çerçevede genel, bölgesel, sektörel krizler de sayılabilir. Bu ödenek çatısı altında çalışanlara kısa çalışma ödeneği ve genel sağlık sigortası primleri ödeniyor.

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Bu ödeneğe başvuruları İŞKUR kabul etmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde intenet sayfasından da başvuru alınması söz konusuyken artık bu sayfaya erişimin olmaması sebebiyle başvurular yalnızca il  ve ilçelerde bulunan İŞKUR Müdürlüklerinden yapılabilmekte. Yapılan başvurular İŞKUR Yönetim Kurulunca değerlendirilmesinin ardından karara bağlanıyor. İşverenin kısa çalışma talebi uygunluğuna ise İş Müfettişlerince karar veriliyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Kısa çalışma ödeneği konusunda en çok merak edilen konulardan biri de bu ödeneğin ne kadar olduğudur. Günlük kısa çalışma ödeneği sigortalı işçinin son 1 senedeki aylık prim esaslı kazançlarına bakılarak hesaplanır ve günlük ortalama brüt kazancın %60’ıdır. Belirtilen oranlarla hesaplanan ödenek parası aylık asgari ücretin %150 sini geçemez. Aşağıda 2018 yılı aylık kısa çalışma ödeneği hesabı bulunmakta.

Son 12 aylık Prime Esas Kazançların Aylık Ortalaması

Hesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı

Damga Vergisi

Ödenecek Kısa Çalışma Ödeneği Miktar

Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan

2.029,50

1.217,70

9,24

1.208,46

Son 12 Ay 3.000 TL ile Çalışan

3.000

1.800,00

13,66

1.786,34

Son 12 Ay 6.000 TL ile Çalışan

6.000

3.444,25*

23,11

3.021,14

(*) Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde yüz ellisini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır. Asgari ücret 2.029,50 TL olarak alınmıştır.

 

Kısa çalışma ödeneği haftalık çalışma süresinin üstünü tamamlar şekilde ve çalışılmayan süreler için aylık olarak ödenir. Kısa çalışma yapanların ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatili günleri için ücretleri , kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve kurum tarafından karşılanır.

Kısa Çalışma Ödeneği Hangi Tarihte Ödenir?

Ödenek çalışanların kendilerine her ayın 5’inde ödenmektedir. Ödeme tarihinin geri bir tarihe alınması konusu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ilgilenmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Kesilir?

Kısa çalışma ödeneğinin kesilmesi durumlarını aşağıda sizler için sıraladık.

Ödeneği alanların;

  • İşe girmiş olması,
  • Herhangi bir sebepten dolayı silah altına alınmış olması,
  • Yaşlılık aylığını almaya hak kazanması,
  • Çalışma görevi sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalması,
  • Geçici olarak iş göremezlik ödeneğini başlatılması,

durumlarında kısa çalışma ödeneği kesilir.

Bu yazımızda sizlere kısa çalışma ödeneği hakkında bilgiler verdik. Konu hakkında görüş, sorun ya da önerilerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 10:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler