Kuyucak Köyü, Misafirlerini Bekliyor: Lavanta Çiçek Açtı

1975 senesinde 30 kök fide ile Isparta, Keçiborlu'da bugün Lavanta Turizmi yaşanıyor! Bu yıl 150 bin ziyaretçinin akın etmesi beklenen lavanta tarlaları çiçek açtı.

Kuyucak Köyü, Misafirlerini Bekliyor: Lavanta Çiçek Açtı

Türkiye'de doğal güzellikler ile turizmin kalkındırılması ülke ekonomisine can vermeye devam ediyor. Bu anlamda tarihi ile de şaşırtıcı olan Isparta, Keçiborlu'nun lavanta turizmi turistlerin yeni gözdesi. Hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok insanın ilgisini çeken Keçiborlu'daki Kuyucak Köyü'nün lavanta tarlaları bu yıl da çiçek açtı ve tarlalar cennet bahçesine döndü. İntenette yayınlanan tarlanın fotoğrafları birçok turistin dikkatini çekti. Bu kapsamda bu sene lavanta turizmi kapsamında 150 bin ziyaretçinin köyü ziyaret etmesi bekleniyor.

FRANSA'DAN KUYUCAK KÖYÜ'NE

1975 senesinde 30 lavanta fidesinin Isparta, Keçiborlu'nun Kuyucak Köyü'ne getirilmesi ile başladı tüm hikaye. Fidelerin dikilmesinin ardından zamanla yapılan çalışmalar koca bir lavanta bahçesinin oluşmasını sağladı. Bugün bir köşesinden bakıldığında uçsuz bucaksız eflatuna boyanmış bir tarla olarak gördüğümüz lavanta bahçesi, köyün de önemli bir geçim kaynağı haline gelmiş durumda. Turistik amaçlı olarak tanıtımı yapılan lavanta bahçelerine her yıl binlerce vatandaş akın ediyor. Bu kapsamda köylüler de geçimlerini sağlamak ve turizmden yararlanmak için lavantadan ürettikleri; kolonya, gelin tacı, lavanta yağı, kurutulmuş lavanta ve lavanta balını satmak için erken saatlerde tarla yakınlarına stant kuruyor. 2018 yılının ilk çiçeklenmesi ile tarlayı renklendiren lavantalar, şimdi bu senenin ziyaretçilerini bekliyor. Eşsiz bir manzaraya tanık etmek isteyenler bu sene de Kuyucak Köyü'ne akın edecekler.

Altenatif turizm noktası olarak değerlendirilen Kuyucak Köyü'nün lavanta değerinin korunması ve alanın en iyi şekilde turistlerin dikkatini çekecek şekle getirilmesi için hem köylüler hem de civar üniversitelerden turizm alanında çalışmalar yapanlar destek sağlıyor. Bu kapsamda lavanta bahçelerinin bir kısmı gelen turistler için dinlenme ve birşeyler yiyip içebilmek için hazırlanmış. Bu alanda ziyaretçiler yöreye özel yayık ayranı, lavanta çayı ve lavanta dondurması ile dinlenme fırsatı bulabiliyorlar.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 12:08

YORUM EKLE