Kuyumcu dükkanı nasıl açılır? maliyeti ne kadar olur?

Kuyumcu dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken hususlar, sermaye ve işletme açarken yasal süreçlerle ilgili bütün detaylara içeriğimizden erişim sağlayabilirsiniz.

Kuyumcu dükkanı nasıl açılır? maliyeti ne kadar olur?

Değerli mücevherlerin işlenerek satıldığı işyerleri olan kuyumcu dükkanlarında yüksek seviyelerde para girdi çıktısı olmaktadır. İşçiliğe önem veren ve bunu gerçekten bir sanat olarak gören işletmeler ciddi kazançlar sağlayabilmektedir. Halk dilinde sarraf olarak da bilinen bu meslek erbapları, altın satışlarından düşük oranlarda komisyonla kar ederler. Satın aldıkları ve sattıkları ürünlerin arasındaki tutara bağlı olarak kar elde eden sarraflar, müşterilerin ekonomik durumuna göre kazançlarını belirlerler.  Son yıllarda rağbet gören kuyumculuk mesleğinin yapılabilmesi için dükkan açmak ve yasal prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir.

Kuyumcu Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Kuyumcu dükkanı açmak isteyen bireylerin, işletmenin bulunduğu belediyeye birtakım belgeleri teslim etmesi gerekir. Bunlar dükkanın tapusu veya kira kontratı ve işletme sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisiyle ikametgah belgesidir. Vergi levhasının çıkarılabilmesi için işletme sahibi vergi dairesine başvuruda bulunmalıdır. Ticaret sicil gazetesini de çıkarmak zorunda olan işletme sahibi, bunun için sanayi odasına kaydolmalıdır.

Bir sonraki adımda ise itfaiye daire başkanlığına müracaat edilmesi gerekiyor. İtfaiyeye müracaat edilmesi ise dükkanın yangın mevzuatına uygun olup olmadığıyla ilgilidir. Kişinin kuyumcu açabilmesi için yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olması şartı aranmaktadır. İşletme sahibi bulunduğu ilin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne giderek sabıka kaydını çıkararak yasal engelleri tamamlamış olacaktır. Evraklarını tamamlayan dükkanın açılacağı ilin valiliğine başvuruda bulunur ve yasal şartların yerine getirildiği bildirilir. Böylelikle valilik herhangi bir engel görmemesi halinde izin belgelerini çıkarır ve yasal süreç tamamlanmış olur.

Kuyumcu Dükkanı İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir

İşletme sahibinin dükkanı satın alacağı veya kiralayacağı yerin fiyatından çok konumuna dikkat etmelidir. Dükkanın yerinin güvenli olması ve işlek olması işletmenin geleceği açısından önem arz etmektedir. Aynı zamanda işletmeyi açacağınız bölgedeki vatandaşların ekonomik durumu da kazancınızı doğrudan etkileyecektir.

Üstelik satış yaptığınız bölgedeki vatandaşlara göre ürün satışı yapmak zorundasınız. Öneğin düşük gelir seviyesine sahip bir bölgede pahalı ürünleri satmaya çalışırsanız, dükkanınız kazanç elde edemeyecektir. Bundan dolayı da işletmenizin bulunduğu konum, satacağınız ürün ve elde edeceğiniz kazancı aşağı yukarı ortaya çıkaracaktır. Lüks semtlerde ödenecek olan kira tutarı yüksek olacak ancak ciddi kazançlar elde edilebilecektir.

İşletmede her şeyden önce işletmede üst düzey korumalı bir kasa bulunmalı ve bu kasalar ortalama olarak 10-15 bin TL’dir. Ürünlerin müşterileri cezbetmesi açısından kullanılacak vitrinin şıklığı da bir o kadar önemlidir. Ortalama kalitede bir vitrin 10-15 bin TL’ye dükkana yerleştirilebilir. Mağazada dışarıdan ürün alarak satış yapacağınız için büyük firmalar ilk olarak 50.000 TL gibi bir tutarda teminat talep edecektir. Ancak kendi ürünlerinizi satacaksanız bu konuda önünüzde herhangi bir engel bulunmuyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:57

YORUM EKLE