Kuyumcular ne kadar para kazanır? Kuyumcular ne kadar gelir elde ediyorlar?

El işi sanatı mesleğini icra eden kuyumcular iyi koordine olmuşsa büyük kazançlar elde edebilirler. Peki kuyumcular ne kadar kazanır?

Kuyumcular ne kadar para kazanır? Kuyumcular ne kadar gelir elde ediyorlar?

Kuyumculuk bir el sanatı mesleğidir. Milattan öncesine kadar dayanan bu meslek, Süryaniler tarafından binlerce yıldır icra edilmektedir. Kuyumcular, değerli taşlarla takı ve süs eşyası yapmaktadırlar. Belirli standartlarda bilezik, küpe ve yüzük gibi ürünleri bulunduran kuyumcular, müşterilerinin isteklerine göre de dizayn yapabilmektedir. Altın ve gümüş başta olmak üzere değerli taşların alaşımlarını ergiten kuyumcular, süs eşyalarının tasarımından da sorumludurlar. Kırılan veya parçaları bozulmuş setlerin tamirlerini de yapmakla birlikte, ham madde olarak değerli maden ürünlerinin alım satımlarını da yaparlar.

Kuyumcular İyi Para Kazanır mı ?

Satışlar grafiğinin durumuna göre gelir elde eden kuyumcular, bir anlamda esnaftır. Yani kuyumcuların ne kadar para kazandığı, dükkanın bulunduğu yerin işlekliğiyle bağlantılıdır. Sadece altın ve gümüşün yanı sıra, daha az bulunan elmas ve yakut gibi ürünlere koleksiyonda yer verilmesi müşterinin ilgisini artıracaktır. Bunun yanı sıra satışa sunulan ürünlerin kalitesine, işçi emeğine bağlı olarak gelirlerini artırabilirler. Son dönemlerde bütün meslek gruplarında da olduğu gibi reklam büyük bir önem arz etmektedir.

Yukarıda belirtilen özelliklerin yanı sıra dükkanın bulunduğu bölgedeki vatandaşların gelir durumu da kazancı doğrudan etkileyecektir. Öneğin lüks bir semtte açılan kuyumcu dükkanının gelirinin, ortalama bir kuyumcu dükkanına göre daha fazla kazanması kaçınılmazdır.

Kuyumcular Aylık Ne Kadar Kazanır?

Kuyumcular, altın satışlarında yaklaşık yüzde 3 oranında bir komisyon geliri elde ederler. Ancak sıradan bir altın satışındansa, işçilikle yoğrulmuş bir ürün için biçilecek paha çok ciddi kazançlar sağlayabilir. Çünkü müşteriler her zaman farklı olana daha fazla ilgi duyacaktır. Aylık ortalama olarak 8-10 bin TL arasında gelir elde eden meslek erbapları, nitelik bakımından daha özel adımlar atabilmektedir. Aylık kazancının 100 bin TL ve hatta daha fazla olduğu kuyumcularda bu duruma rastlamak mümkündür. Son yıllarda pek çok kişinin rağbet gösterdiği bu meslekte profesyonel olmak ve işçilik tecrübesine sahip personellerle yürümek mantıklı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:54

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Berkay acar
Mehmet Berkay acar - 9 ay Önce

Kuyumcular kaç TL maaş alir


Popüler Haberler