Muhtar azası nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? ne kadar maaş alır?

Türkiye’de yerel seçimlere az bir süre kala seçimlerde belirleyeceğimiz yönetim kadrosunu merak etmekteyiz. Haberimizde mahalle veya köy yönetiminde sorumlu muhtar ve muhtar azaları ne iş yapar, Muhtar azası nedir, kimdir, ne iş yapar, görevleri nelerdir? Muhtar azası nasıl olunur, olma şartları nelerdir? Muhtar azaları maaş para alırlar mı, maaşları ne kadardır? Muhtar azası kaç tane olur? bu konulara değineceğiz.

Muhtar azası nedir, ne iş yapar, nasıl olunur? ne kadar maaş alır?

Muhtar Azalığı nedir?

Yerel seçimlerde bir köy muhtarı ve muhtar azaları seçimi yapılmaktadır. Her köyde bir muhtar ve muhtar azaları bulunur. Muhtar azaları ihtiyar heyeti niteliğini taşımaktadır. Azalar muhtarlara çeşitli konularda yardım eden ve muhtarın yönetimine katkı sağlayan kişilerdir. Azalar meclisi yedi günde bir toplanarak köylüye ait işleri ve köylünün sorunlarını çözüme kavuşturmaya çalışırlar. Muhtar azaları genellikle köylünün içerisinden seçilmektedir. Peki ne yaparsak aza olabiliriz?

Muhtar Azası Olma Şartları

Muhtar olabilmek için belirli şartlar bulunduğu gibi aza olabilmek içinde belli koşulların gerçekleşmesi gerekir. Aza olabilmek için ilk aranan şart, aza adayının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Bir başka şart ise aza olmak istediğiniz köy veya mahalle de en az 6 ay ikamet etmiş olma şartıdır. Bundan sonraki adım, aza olabilmek için isminizi muhtar kağıtlarına kaydettirmek olacaktır. Yüksek Seçim Kurumu gibi daha yüksek mercilere başvuru yapılmasına gerek yoktur. Aza olabilmek şartları bulunduğu gibi aza olamama şartları da bulunmaktadır. Aza olmak isteyen kişinin, kamu görevinden ceza almış veya men cezası almamış olması, oy pusulasının altında isimleri yer almayanlar muhtar azası olamazlar.

Azalar Maaşla Mı Çalışır?

Muhtar azaları, muhtarın görevini aksatabileceği durumlarda, muhtarın vekili görevini yerine getirirler. Azalık mesleği gönüllülük ilkesince yapılmaktadır. Yani muhtar azaları herhangi bir maaş karşılığında çalışmazlar.

Muhtar Azları Kaç Kişiden Oluşur?

Muhtar ve muhtar azası seçimlerinde kullanılacak olan oy pusulalarına, Mahalle azalığı üyeliği için 8 aza adayı, köylerde ise; nüfusu 1000’ e kadar olan köylerde yine 8(sekiz), nüfusu 1001’den 2000’e kadar ulaşan köylerde 10(on), nüfusu 2000’den fazla köylerde ise 12(on iki), aza adayı yazabilmektedir.

İsim ve soyisimleri aynı olan adayların, üye adlarının yazdığı yere parantez içinde anne-baba isimleri, anne baba isimleri de aynı ise, anne-baba adının yanına doğum tarihinin yazılması gerekir. Bu ayrıntıların seçimin yapılacağı bölgeye bildirilmesi gerekir.

Muhtar Azası Olursam Silah Taşıma Hakkım Olur Mu?

Muhtarların beylik tabancası olarak adlandırılan ruhsatlı silah taşıma hakkı bulunmaktadır. Fakat muhtar azalarına böyle bir hak kanunlarca tanınmamıştır. Muhtar azası olduğunuz için silah bulundurma ruhsatı alamazsınız fakat silah bulundurma ruhsatı alabilmek için başka sebeplere uyuyorsanız bu ruhsatı alabilme şansınız vardır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 17:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Metin
Mehmet Metin - 1 ay Önce

Muhtar adayları 2 . iş leri olmasın vatandaş aradığında bulabilsinler 8 den 5 kadar ofisinde olması lazım artı onune gelen aday oluyor kavga olmasın diye ufak bir sınava durulması lazım yani yapabilirmi yonete bilirmi arti azalarda maas almasi lazim

Ali Burhan
Ali Burhan - 4 hafta Önce

Benim görüşüm muhtar adayı olmak için devlete başvuru için en az 10.000tl para yatırmalı önüne gelen aday olmamalı hem devlete katkı olur

Alpaslan  ya vuzer
Alpaslan ya vuzer - 1 hafta Önce

Muhtar azası maaş alirmi konya

Alpaslan  yavuzer
Alpaslan yavuzer - 1 hafta Önce

Muhtar azası maaş alirmi konya