Nasıl Askerlik Kıdem Tazminatı Alabilirim? Askerlik Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

Türkiye’de her vatandaşın askere gitmeden önce çalıştıkları işletmeden tazminat talep etme hakkı vardır. Askerlik kıdem tazminatı nedir? Nasıl askerlik kıdem tazminatı alabilirim? Peki bu tazminatın esasları nelerdir ve nasıl hesaplanır? tüm detayları ile haberimizin devamında...

Nasıl Askerlik Kıdem Tazminatı Alabilirim? Askerlik Kıdem Tazminatı Hesaplama 2019

Nasıl Askerlik Kıdem Tazminatı Alabilirim?

Askerlik yaşı gelmiş çoğu çalışan işlerinden ayrılıp askere gitmek zorundadır. Askere gidecek olan vatandaşlar iş yerlerinden tazminat talep etme hakkına sahiplerdir. Askerlik kıdem tazminatı herkesin hakkıdır ve işletmeler bu tazminatı işçiye ödemekle yükümlüdür. Bu tazminat hakkında çıkarılan kanun şu şekildedir;

-1475 sayılı yasanın 14. Maddesinin üçüncü fıkrasına göre; İşçi, muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır.

Askere alımlardan önce iş yerinizden askerlik kıdem tazminatınızı alırsanız, askerlik dönüşünde aynı iş yerinde çalışma şansınız vardır. Fakat bu şans işverenin takdirine kalmıştır ve iş yeri sahibi isterse sizi işe geri almama hakkına sahiptir. Ancak tazminatınızı talep etmeden askere giderseniz, bu durumda sözleşmeyi askıya almış olursunuz, askerlikten sonra iş yeri sahibi sizi tekrar işe almak zorundadır. Peki askerlik tazminat hesaplamasını nasıl yapacağım? Ancak şunu unutmamak gerekir işverenden tazminat talep edebilmek için o iş yerinde minimum 1 yıldır çalışıyor olmanız gerekir.

Asgari Ücret Önek Kıdem Tazminatı Hesaplama

Eğer bir asgari ücretli üzerinden kıdem tazminatı hesaplamak gerekirse, bu tazminat şu şekilde gerçekleşir; asgari ücretle çalışan bir işçinin ilgili iş yerinde en az 2 yıldır çalışıyor olması halinde, askere gitmekteyken alacağı tazminat 8.102,23 TL tutarında olur. ( Bu hesaplama yeni brüt asgari ücret düzenlemesi -2.558,40 TL-  esas alınarak yapılmıştır.)

Askerlik Kıdem Tazminatı Hesaplama

Her çalışana, her bir yıl için 30 günlük (aylık bürüt maaş) tazminat ödenmekte. Toplam tazminat miktarı da, çalışanın en son aldığı brüt maaşın, ilgili iş yerinde çalışmış olduğu yıl süresi ile çarpılmasıyla hesaplanmaktadır. Önek olarak; son elde ettiğiniz brüt ücret 2 bin lira kadarsa ve iş yerinde 5 senedir çalışmakta iseniz ve askerlik mesleği için istifanızı verdiğinizde, kıdem tazminatınız 10 Bin lira olarak hesaplanır. Ücretin içinde bulunan, yol yardımı, yemek, ikramiye, prim gibi yardımlarda tazminat hesabına sonradan eklenir.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 14:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
serkan zeybekoglu
serkan zeybekoglu - 3 hafta Önce

merhaba

Popüler Haberler