Noter nasıl olunur? Noter olmanın şartları nelerdir?

Yüksek kazançlı meslekler arasında ilk sıralarda noterler yer almaktadır. Noter nedir, ne iş yapar? Noter nasıl olunur, noterlik belgesi nasıl alınır? Noterlik nasıl açılır? Noter olmak istiyorum nasıl olurum, noter açmak istiyorum? Noter açma şartları nelerdir? Noter olmak için gereken eğitim ve noterlik açmak için aranan şartlar içeriğimizde yer alıyor.

Noter nasıl olunur? Noter olmanın şartları nelerdir?

Noterler hukuki anlaşmazlıkların giderilmesi ve güvenliğin tesis edilebilmesi için istihdam edilmektedirler. Hukuki süreçlerle ilgili bütün işlemleri arşivleyen noterler, hukuki ilişkilerde düzenleyici bir işlev görmektedir. İddiaların resmiyet kazanmasını sağlayan noterler, çalışma koşullarına bağlı olarak 3 farklı noterlikte çalışmaktadırlar. Noterliklerin gruplandırılmasında ise, yoğunluk ve noterlik geliri baz alınmaktadır ve personeller de buna bağlı olarak çalıştırılmaktadır. Çok sayıda girdi ve çıktının olduğu noterliklerde genellikle tecrübeli personeller istihdam edilmektedir. Gruplandırmada belirleyici kurum ise Adalet Bakanlığı’dır. Bakanlık, Türkiye Noterler Birliği Mütalaasını faaliyete geçirerek noterliklerin kapsamını belirlemektedir.

Noterler Hangi İşlemleri Yürütürler?

Noterler her türlü; vasi, beyanname, tutanak, taahhütname işlemlerinden sorumludurlar. Bu evrakları almak isteyen kişilerin noterliklere müracaat etmesi gerekmektedir. Türkiye’de en fazla giriş-çıkış yapılan kurumlar arasında yer almakla birlikte, sorumlulukları da bir hayli fazladır. Adaletli olmayı esas alan bir meslek grubu olmakla birlikte, noterler mesleğe girmeden önce eşitlik ve adalet yemini ederler.

Türkiye’de pek çok kurumda istihdam edilebilen noterler, son olarak yılbaşı çekilişinde gündeme gelmişti. Hazır bulunan noterler, kayıt defterleri tutarlar ve çekilen kuranın resmiyet kazanmasını sağlarlar. Tabii yılbaşı çekilişi, noterlerin yürüttüğü binlerce işlemden sadece bir tanesidir.

Noter Olmak İçin Gerekenler

Yükseköğretim kurumlarında hukuk fakültesinde eğitim gören kişiler, noter olabilirler. Ancak hukuk bölümünden mezun olanların, zorunlu avukatlık stajını tamamlaması gerekmektedir. Bir sonraki adımda ise kişinin noterlik belgesi almaya hak kazanması gerekiyor. Bunun için de resmi prosedürler yerine getirildikten sonra noterlik sınavında başarı elde edilmelidir.

Yeterli puanı bulunan ve önünde yasa gereği hiçbir engel bulunmayan adaylar, müracaatlarını Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’ne yapıyorlar. Bir diğer altenatif başvuru yeri ise hangi bölgede bulunuyorlarsa o bölgedeki Cumhuriyet Başsavcılıklarıdır. Başvuru işlemlerini tamamlayan adaylara en geç 60 gün içerisinden noterlik belgesi teslim edilecektir. Noterlikte stajyer olarak yetişmeye başlayan kişi staj sürecini tamamladıktan sonra işe resmen başlayacaktır.

Noterlik Açılması İçin Neler Gerekir?

Noterlik açabilmek için öncelikle gazetelerden veya web ağları üzerinden noterlik ilanlarının incelenmesi gerekmektedir. Bir esnaf dükkanı gibi her yerde noterlik açılamamaktadır. Yasal düzenlemeye göre belirlenmiş yerlerde açılan noterliklerde işletme açmaya hak kazanabilirsiniz. Ancak yoğunluk fazla olduğu için işletme açabilmek için bir sıra numarası alırsınız ve sıra size gelinceye kadar noterliği açamazsınız.

Noter olabilmek için bütün şartları yerine getirseniz bile, her il ve ilçede belirli sayıda noterlikler açılabilmektedir. Sıranın size gelebilmesi için, görev süresinin tamamlanması, emekli veya ölüm hadisenin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Yüksek gelir grubundaki meslekler arasında yer alan noterlikler için sabırlı olmak ve o aşamaya gelinceye dek hazırlık yapmakta fayda var.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 16:00

YORUM EKLE