Optik dükkanı (mağazası) nasıl açılır?

Optik dükkanı açmak isteyenler için bütün detaylara adım adım yer verdik. Ortalama bir gözlükçü açmak için gerekli olan bütün her şeye içeriğimizden erişebilirsiniz.

Optik dükkanı (mağazası) nasıl açılır?

Dünyada bitmeyecek sektörler arasında yer alan optik sektörüne olan ilgi yıl artış göstermekte. Hızla gelişen optik piyasasında güneş gözlüklerine rağbet bir hayli fazla. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre, gözlük kullanma oranının yüzde 20’lerden fazla olduğu ortaya çıktı. Ortalama olarak 12 milyon satışın 5 milyona yakınının sadece güneş gözlüğü olduğu belirtiliyor.

Online ticaret piyasasında da gözlük satış rakamları hızlı bir ivme kazanmıştır. E-işletmeler ile gözlük satın almak isteyen kişiler evden dışarıya bile çıkmadan kargoyla beğendiği gözlüğü satın alabilmektedir. Ancak gözlüğü kendinde denemeden satın almak istemeyenlerin sayısının da bir hayli fazla olduğunu söylemekte fayda var. Ticaret hacmi her yıl daha da genişleyen optik sektörü, mağaza açılmaya en uygun nadir sektörlerdendir.

Optik Mağazası Açmak İçin Ne Gerekir?

Uzun süre akıllı telefon veya bilgisayar başında bulunan kişilerin gözleri yorulmaktadır. Bundan dolayı bile pek çok kişi gözü bozuk olmasa bile evinde dinlendirici gözlük kullanmaktadır. Buradan yola çıkarak farklı hedef kitlelerine hitap edecek nitelikte bir optik mağazası açılabilir. Ancak optik dükkanı açarken optisyenlik diplomasının olması gerekmektedir. 2 yıllık optisyenlik bölümü mezunu olarak optik mağazası açabilirsiniz ya da pek çok kişi gibi diploma da kiralayabilirsiniz. Ancak optisyen mezunları kendi diplomalarını ortalama 2000 TL gibi bir rakama kiralamaktadır.

Ancak işyerinde bir optisyen çalıştırmanız halinde diploma kiralamanıza veya almanıza da gerek kalmayacaktır. Çünkü optisyenlik mezunu olan kişi mesul müdür sıfatıyla istihdam edilecektir. Bu işletme için öncelikle sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunulmalıdır. Diploma gibi bürokrasi işlemlerinin halledilmesi halinde ise en yüksek sağlık kurumundan ruhsat alınması gerekmektedir.

Optisyenlik Ruhsatnamesi Nasıl Alınır?

Ruhsatname almak isteyen kişi öncelikle açılış dilekçesi yazmalıdır. Bir sonraki adımda ise gözlükçülük ruhsatnamesinde yer alacak noter tasdikli optisyenlik diploması teslim edilmelidir. Daha sonraki adımlarda ise bütün işletme açılışında gereken bürokrasi işlemleri takip edilir. İşletme sahibinin nüfuz cüzdanı, ticari sicil gazetesi, hizmet sözleşmesi, ikamegah belgesi sağlık müdürlüğüne teslim edilmesi gereken belgeler arasında yer alıyor. Son olarak sağlık raporu, kroki, alet, yangın raporu ve mahal raporu da teslim edilerek işletme açmaya hazır hale geliyorsunuz.    

Optisyenlik için ruhsatname almanız halinde işin en uzun ve bürokrasi kısmını halletmiş olacaksınız. Daha sonrasında elektrik, su, pos makinesi gibi dükkanla ilgili işlemlere sıra gelecektir. Teknik eşya alımları gerçekleştirilir ve eğer bilgi sahibiyseniz KOBİ gibi kurumlardan mali kaynak temin edebilirsiniz. Mağazada satılmasına karar verilen firmalarla anlaşmalar yapılarak orijinal ürünlere raflarınızda yer verebilirsiniz. Bunun için firmalarla birebir olarak irtibata geçerek çoklu alımlarda uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Ortalama Bir Optik Dükkanı İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Optikçi dükkanı açmak ne kadar basit ve ucuz bir şeymiş gibi görünse de aslında bir o kadar yorucu ve masraflıdır. Ortalama kalitede bir gözlükçü dükkanı açmak için en az 15-20 bin dolarlık bir harcama yapmanız gerekecektir. Ancak mağazanın büyüklüğüne ve tercih edilecek ürünlere göre ortaya çıkacak masrafın bir üst sınırı olmayacaktır.

Ortaya çıkacak en büyük masraflar arasında uygun çerçeve ve cam yapabilmek için kullanılan teknik ekipmanlar olacaktır. Özellikle pupillometre ve keratometre işletmenin olmazsa olmaz aletleri arasındadır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:49

YORUM EKLE

Popüler Haberler