Optisyen maaşları - Optisyenler ne kadar para kazanıyorlar?

İlgi ve alakanın artacağı mesleklerden bir tanesi de optisyenlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Optisyen olmak için gereken nitelikler ve optisyenlerin ne kadar maaş aldığıyla ilgili soruları içeriğimizde yanıtladık.

Optisyen maaşları - Optisyenler ne kadar para kazanıyorlar?

Gözlükçülerle karıştırılan bir meslek grubu olan optisyenler, göz doktorları hastaya tanı koyduktan sonra devreye girmektedirler. Gözlükçülerde de istihdam edilebilen optisyenler, doktorun yazdığı reçeteye bağlı olarak hastanın görme problemini çözmeye çalışmaktadır. Göz bozulmaları konusunda da uzmanlıkları bulunan optisyen, genel olarak gözlük veya lens ile görme sorunlarını gideriyor.

Gözlük çerçevesinin montajını da yüze göre düzenlemesini de yapan optisyenler, ön lisans mezunlarıdırlar. 2 yıl mezun olan kişiler bu sıfatla herhangi bir gözlükçüde çalışabilmektedir. Yasal düzenlemeye göre her gözlükçü en az 1 tane optisyen bulundurmak zorundadır. Kamuda da istihdam edilemeyen bu meslek grubunda kişi kendi gözlük işletmesini de açabilme yetkisine sahiptir.

Yeni Göz Hastalıkları Ortaya Çıkıyor

Her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da gerçekçi olarak bakıldığında teknoloji insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Küçük yaşlarda akıllı tabletler ve telefon kullanımı yaygınlaşmış ve daha önce rastlanmayan göz hastalıkları yaşanmaya başlamıştır. Genetik yollarla ortaya çıkan göz hastalıklarının yanı sıra artık dış etmenlerle beliren pek çok hastalık söz konusudur.

Özellikle uzun süre karanlık ortamda bilgisayar başında vakit geçiren kişinin gözünün bozulma ihtimali yüksektir. Göz de hayati nitelikte bir duyu organı olduğundan, optisyenlik mesleği hiçbir zaman bitmeyecek meslek grupları arasında yer alıyor.

Optisyenler Ortalama Ne Kadar Maaş Alır?

Gözlükçüde çalışan bir optisyen ortalama olarak 2500-3000 Türk Lirası arasında bir ücret almaktadır. Bu meslekle uğraşarak iyi seviyede para kazanmak isteyen bireyler genellikle kendi işletmesini açmaktadır. Laboratuvar ortamlarında da iş bulabilme imkanı mevcut olan optisyenler, ortalama bir gelir seviyesine sahiptir.

Pek tercih edilmeyen bir yöntem olmasına karşın, her işletmede en az 1 optisyen bulundurma zorunluluğu farklı seçenekler doğurmaktadır. Gözlük işletmesi açmak isteyen ancak bünyesinde optisyen personel çalıştırmak istemiyorsa, diploma kiralayabilir. Diplomasını kiralayan optisyen ise ortalama 1500-2000 TL aylık maaş alabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:47

YORUM EKLE