Ortacı (ayakçı) nedir, ne iş yapar?

Geniş bir iş bulma alanına sahip ortacıların ne iş yaptığı ve ne kadar para kazandığı pek bilinmemektedir. İşte halk dilinde ayakçı olarak da tabir edilen bu meslek grubuyla ilgili merak edilen her şey.

Ortacı (ayakçı) nedir, ne iş yapar?

Ayakçı olarak da anılan ortacılar, paketleme, imalat ve getir-götür işlerini yaparlar. Tekstil sektöründe en çok aranan personeller arasında yer alan ortacılar için herhangi bir eğitim almaya gerek yoktur. İlkokul mezunlarının da yaptığı bu işte, personelin enerjik ve bedensel rahatsızlığı olmaması şartları aranmaktadır. Özel firmalarda asgari ücretle istihdam edilen ortacılar, 2500-3000 TL ve hatta daha yüksek maaşlarla çalışabilmektedirler.

Ortacının özel bir kabiliyete sahip olması gerekmezken, belirtildiği gibi tekstil başta olmak üzere inşaat, imalat sektörlerinde de iş bulabilmekteler. İşyerindeki bütün getir götür işlerini de yaptıkları için ayakçı olarak da bilinmektedirler. Ancak artık firmalarda ileri seviye teknolojik aygıtlarda bulunabildiğinden, bazı firmalar personelin iş güvenliği sertifikası olması şartını koymuştur. En nihayetinde firmada yaşanabilecek bütün olumsuzluklara karşı çalışanın hazır olması gerekmektedir.

Ayakçılar İşyerinde Ne Yaparlar?

Her türlü getir götür işlerinden sorumlu ayakçılar, işletme ekipmanlarının kullanımından sorumlu olabilmektedirler. Bundan dolayı da ortaya çıkan ürünün nereden ve nasıl taşınması gerektiği konusunda inceleme yapılmalıdır. Bir firma, başka bir firmada ürettiği ürünü pazarlıyor olabilir. Bu sebepten de üretilen ürünler ortacı tarafından diğer firmaya transfer edilmektedir.

Bunun için de ortacılar, firmanın hazır hale getirdiği her türlü ürünü gerekli yerlere götürmekle sorumludur. Ürünlerin doğru ve düzenli şekilde istifini sağlayacak ortacılar, firmada çalışan personelin ihtiyaç duyabileceği her türlü gereksinimi karşılamalıdır. Aynı zamanda şirkette çalışma alanlarının temizliğinden de sorumlu olan ortacılar, kendisine verilebilecek her türlü görevi yerine getirmekle mükelleftir.

Ortacı Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Ortacı olmak isteyen bireylerin fiziksel veya zihinsel engeli bulunmaması gerekiyor. Okuma-yazma bilmesi ve okuduğunu anlayabilme niteliğine sahip bütün bireyler bu işi yapabilir. Ancak öneğin inşaat firmasında ortacı olarak çalışan birey, inşaat malzemelerinin ismini bilmelidir. Çünkü çalışan işçi her an ihtiyaç duyduğu bir ekipmanı isteyebilir ve ayakçı da hangi ekipmanın istendiğini anlamalıdır. Bundan dolayı da ortacının verilen direktifleri yorumlayabilmesi ve tam olarak algılayabilmesi işlerin aksamaması açısından önem taşır.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:58

YORUM EKLE