Otel konaklama terimlerinin anlamları nelerdir? Otel konaklama terimleri ve anlamları

Tatil ve şehir otellerinde kullanılmakta olan otel konaklama terimlerinin anlamları nelerdir? Otel konaklama terimleri ve anlamları genellikle belirli hizmetleri kapsasa da, sağlanan olanaklar otelden otele göre değişiklik gösterebilmektedir.

Otel konaklama terimlerinin anlamları nelerdir? Otel konaklama terimleri ve anlamları

Tatil veya iş seyahatleri gerekçesiyle farklı şehirlere gidilmesi halinde konaklama konusu büyük bir önem taşımaktadır. Seyahat esnasında konaklanan otelin kaliteli, güvenli ve temiz olması gerekir. Özellikle tatil beldelerinde hizmet veren oteller tatil otelleri olarak anılmaktayken, şehir içerisinde bulunan ve özellikle kısa süreli konaklamaların yapıldığı oteller şehir otelleri olarak adlandırılır.

İş veya tatil amaçlı seyahatler sırasında otel rezervasyonu yaptırılırken, otel görevlisi veya seyahat acente temsilcisiyle yarım pansiyon, tam pansiyon veya ultra gibi konaklama terimleri kullanılmaktadır.

Otellerde Oda Kahvaltı Nedir?

Özellikle de şehir ve butik otellerde uygulanan oda kahvaltı konseptinde her şey ücretlidir ve sabah kahvaltısının dışında bütün yiyecekler, alkollü ve alkolsüz içecekler kişiye fatura edilir. Özelikle iyi hizmet veren butik otellerde akşam yemeği yenilebilecek restoranlar da vardır.

Yarım Pansiyon Konaklama Nedir?

Yarım pansiyon konaklamada otel içerisinde iki öğün yemek ücretsiz olarak verilir. Bu noktada işletmelerin büyük çoğunluğu akşam yemeği yerine öğle yemeği verirler. Büyük çoğunlukla şehir otellerinde uygulanan bu konseptte tatilin yanı sıra iş amaçlı konaklamalarda daha uygun fırsatlar oluşturulur. Tatil yörelerindeki oteller özellikle sezonun en yoğun aylarında bu konsepti uygularlar.

Gezi otellerinin oda kahvaltı veya yarım pansiyon olmasının gerekçesiyse konaklayan müşterilerin günün büyük çoğunluğunu otel dışında geçirmesidir.

Tam Pansiyon Nedir?

Tam pansiyon konseptinde; sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ücretsiz olarak verilir. Birçok otelde ana öğünlerin dışında çay ve çay yanındaki ikramlar da ücretsizdir. Tam pansiyon hizmetli otellerde alkolsüz içecekler gün boyunca ücretsiz olarak verilir. Bazılarındaysa otel yönetimi tarafından belirli saatlerin dışında alkolsüz içeceklerden de ücret alınabilmektedir. Rezervasyon sürecinde seyahat acentesi veya otel yönetiminden tam pansiyonun neleri kapsadığı öğrenilmelidir çünkü bu durum otelden otele değişiklik gösterir.

Her Şey Dahil Konaklama Nedir?

Turizm sektöründe en fazla kullanılan terimler arasında her şey dahil konaklama hizmeti yer almaktadır. Bu konsepte göre konaklama yapılan süre zarfında; yeme, içme, alkolsüz, yerli alkollü içecekler tamamen otel hizmetine dahildir.  Konaklama hizmetinde gün içindeki bazı aktiviteler kapsam dışı bırakılır.

Ultra Her Şey Dahil Konaklama Nedir?

Ultra Her Şey Dahil konaklamada; sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi, akşam yemeği, ithal-yerli alkol tamamen ücretsizdir. Otel müşterilerine gece 12’ye kadar hizmet veren pastaneler bulunmakta, oteldeki mevcut aktivitelerin bir kısmından da ücretsiz olarak yararlanılabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 20:32

YORUM EKLE

Popüler Haberler