Şehir Plancısı Maaşları - Şehir Plancıları Ne Kadar Kazanıyor?

Bu haberimizde sizlere şehir plancıları maaşları hakkında bilgiler verdik. Aşağıdaki yazımızda şehir plancılarının ne kadar para kazandığını görebilirsiniz.

Şehir Plancısı Maaşları - Şehir Plancıları Ne Kadar Kazanıyor?

Şehir Plancıları Ne Kadar Kazanıyor?

1950’de yapılan nüfus sayımında Dünya üzerinde 2.5 milyar insanın yaşadığı sonucuna ulaşılmasına rağmen bu sayı son yıllarda 7.5 milyar seviyelerine kadar çıkmıştır. Gün geçtikçe Dünya üzerindeki insan sayısının artmasıyla birlikte bu insanları ikamet ettirecek yerleşim yerlerine de ihtiyaç duyuluyor. İhtiyaca yönelik olarak kurulan yeni yerleşkelerin ya da önceden var olan bir yerleşim yerinin geliştirilmesindeyse en çok önem arz eden konulardan biride planlı şehirleşme. Planlı şehirleşmenin görülmediği illerimizde bina yığınları, ulaşımın zorluğu, toplu taşımanın gelişmemesi ve buna bağlı olarak zaman kayıplarının yaşanması, kişilerin sosyal aktivitelerini gerçekleştirememesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu ve benzeri olumsuzlukların yaşanmaması için şehir plancılığı mesleği büyük önem taşıyor.

Yerleşim noktalarında kentsel gelişimin düzenli bir şekilde devam etmesi görevine sahip olan şehir plancıları; Bakanlıklar kapsamında, belediye bünyesinde ya da çevre planlama sektöründe faaliyet göstermekte olan özel şirketlerde iş imkanı bulabilmektedirler. Asıl merak edilen konu ise şehir plancılarının ne kadar para kazandıkları.

Şehir Plancısı Maaşları

Dünya’da ve Türkiye’de nüfusun artmasıyla büyüyen şehirleşme ile beraber, şehir plancılığı mesleği de ilgi odağı olmaktan geri kalmıyor. Bu mesleğin dikkat çekici olmasındaki etkili bir başka unsur ise dolgun maaşları. Bekar, çocuk sahibi olmayan bir şehir plancısı 4600 TL net maaş almaktadır. Bu rakam tecrübenin artması, evlenilmesi ve çocuk sahibi olunmasıyla birlikte eklenen primler ile 5500 TL seviyelerine kadar çıkabilmekte.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza şehir plancılarının elde ettikleri maaşlar hakkında bilgiler verdik. Haberimiz hakkındaki görüşlerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 07:19

YORUM EKLE