SGK Evrak Takibi, Sgk Varide No ile Evrak Takip! DYS Evrak Sistemi ile Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapmış olduğunuz başvuru ve işlemlerin ne durumda olduğunu merak ediyorsanız bu yazımızda anlatmış olduğumuz DYS sistemini nasıl kullanacağınızı da bilmeniz gerekiyor. Gelin anlatalım...

SGK Evrak Takibi, Sgk Varide No ile Evrak Takip! DYS Evrak Sistemi ile Sorgulama

SGK Evrak Takibi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, kişisel ödemeler, bilgi talebi ve benzeri başvurularınızın ne durumlarda olduğunu, evraklarınızın kayıt altında alınıp alınmadığını, işlemlerinizin sonlanıp sonlanmadığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Evrak Takip sistemi ile öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda Evrak Takip Sistemi’nin nasıl kullanıldığını siz değerli okurlarımıza anlatacağız.

SGK Evrak Takip Sistemi

Sosyal Güvenlik Kurumu bilindiği gibi evrak işlemlerinin hepsinde DYS, diğer ismi ile Doküman Yönetim Sistemi’ne geçiş yaptı. Evraklarınızın hepsi taranıyor ve elektronik ortama aktarılıyor. Bu şekilde bu evrakların zarar görmesine ya da kaybolmasına engel olunmuş oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na Emekli Sandığı emeklilik başvuruları ve emeklilik takibi dışındaki tüm işlemlerin sorgulanmasını DYS üzerinden rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

DYS Evrak Takibi

SGK DYS evrak sistemi ile sorgulama işleminin yapılabilmesi için öncelikli ihtiyaç olan şey “e-devlet şifresi”. E-devlet şifreniz olmaması durumunda bu sisteme de giriş işleminizi gerçekleştiremezsiniz. E-devlet şifrenizi PTT’lerden temin edebilirsiniz. Bu sistem kapsamında yalnızca kendinize ait bilgilere erişim sağlayabileceğinizi de hatırlatmamız gerekiyor. Bir başkasının e-devlet şifresi ile başkasına ait evrakları sorgulamanız mümkün değildir. Sorgulama ekranına aşağıda bulunan linki adres çubuğu bölümüne yapıştırarak gidebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sso-evrak-takip

  • DYS ile yapılabilecek sorgulama çeşitleri aşağıdaki gibidir.
  • Başvuru sonucu emeklilik onay takibi
  • E-devlet emeklilik evrak takibi ( 4A ve 4B için)
  • Emekli aylığının bağlanma durumu, bağlanmadı ise hangi aşamada olduğu.
  • 4A aylık bilgisi
  • 4B aylık bilgisi
  • Bireysel ödeme başvuruları
  • SGK kapsamındaki yaptığınız diğer tüm işlemler

Aşağıdaki kısımda DYS sorgulaması yaptıktan sonra rastlanan sonuçların ne gibi anlamları olduğunu açıklayacağız.

SGK Evrak Takibi Zimmetten Çıktı

Evrakın kayda alındığını, işlem yapan kişi tarafından işlemin sonlandırılarak alakalı servise gönderildiğini ya da tamamlanarak dosyaya yerleştirildiği anlamına gelen sonuçtur.

Giden Evrak Kayıtlı

Evrakın kaydedilmiş olduğunu ve ilgili servise gönderildiğini anlatan sonuçtur.

Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış

Genel olarak işlemi yapılan ya da sonlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılmaktadır. Fakat evrakın dosyaya kaldırılmış pozisyonda olması işlemin tamamlandığını anlatmaz her zaman. Yerine göre ekstra işlemler de gerekebilmektedir. Bunun için ilgili SGK ile bağlantı kurmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Gelen Evrak Kayıtlı

SGK’ya yapmış olduğunuz ilk başvuru kapsamında evrakınız kayda alınacaktır. Bu sonuç bu anlama gelmektedir ve bu süreçte evrakınız ile alakalı işlemler sürmektedir.

Emekli Sandığı Evrak Takibi

Emekli Sandığı evrak takibi ile 4C emeklilik takibi işlemleri ile alakalı başvurunuzun hangi durumda olduğunu DYS sistemi dışında farklı bir sistem kullanarak öğrenmelisiniz. Bunun sorguaması da e-devlet sistemi aracılığı ile yapılabilmektedir. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi Sistemi üzerinden rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama penceresine aşağıda bulunan linki adres çubuğuna kopyalayarak gidebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/4c-emeklilik-islemleri-evrak-takibi

Emeklilik Başvuruları Kaç Günde Belli Olur?

Emeklilik başvurularının belli olma süresi bir takım durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Başvuruda bulunduğunuz SGK’nın iş durumu bunların başında gelir. Ne kadar yoğun bir iş döneminde denk gelindiyse, işlemin sonucunun belli olması da o kadar geç olacaktır doğal olarak. Diğer bir etmen ise sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Yalnızca tek sigorta kolunda hizmetiniz bulunuyorsa yaklaşık olarak 1-2 ay içinde emekli maaşınız bağlanabilmektedir. Fakat birden fazla sigorta kolunuz varsa 3-4 aylara kadar bu süreç yükselebilmektedir. Birde bunların üstüne yurtdışı borçlanması yapacak iseniz, bu işlemin Ankara’da gerçekleşmesi durumunda 5-6 ay sürelerine kadar beklemek durumundasınız.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 01:38

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nimet
Nimet - 2 ay Önce

Gelen evrak iade edilmiş nedir

cabbar polat
cabbar polat - 2 ay Önce

GEREĞİ Varide No:...... MLYT- KURUL KARARI ve varide numarası yazıyor açıklama kısmında yazıyor bunlkarın hepsi ne analama geliyor bilen varmı

Fahri ozdilek
Fahri ozdilek - 2 ay Önce

07 11 2018 malulen emeklilik basvuru yaptım ne zaman emekli olabilirim

Fahri
Fahri - 2 ay Önce

Malulen ne zaman emekli olabilirim arastirma sonucu durum nedir

ferhatbilecen
ferhatbilecen - 2 ay Önce

iyiğünler,gelen,evrak,doyasına,kadılrmış,gelenevrak,iade,nedemek

Ali öncel
Ali öncel - 2 ay Önce

14.03.2019'da emeklilik başvurumu yaptım ne zaman emekli olabilirim

Fahri
Fahri - 2 ay Önce

Malulen ne zaman emekli olabilirim

Fahri ozdilek
Fahri ozdilek - 1 ay Önce

07/ 11/2018 malulen emekli basvuru yaptım Hastalıgım yüzünden kendimi iyi hissetmiyorum dahaönce calısıyordum fabrika hastane doktoru calışmama izin vermiyor sigorta aktif ilacları alıyorum Ekmek diye ilacları yemeliyim caresiz durumdayım hastayım caresiz haldeyim Aile ihtiyac karsılamıyorum gereginin yapılması arz talep ederim


Popüler Haberler