Teknik direktör (futbol antrenörü) nedir, nasıl olunur?

Dünyanın en çok sevilen spor dallarından futbola merak salan, teknik direktör (antrenör) olmak isteyen bireylerin yapması gerekenler ve sektörün genel durumuyla ilgili bütün detaylara içeriğimizden erişebilirsiniz.

Teknik direktör (futbol antrenörü) nedir, nasıl olunur?

Küresel bakımdan en yaygın spor dalı futbol, çok hızlı bir ivmeyle genişlemeye devam ediyor. Futbol takımları için ayrılan bütçeler astronomik seviyelere ulaşmış ve bazı takımların gelirleri neredeyse ülke seviyesinde. Talebin bu kadar fazla olması ve fanatikliğin artıyor olması futbol piyasasında yer almak isteyenlerin sayısını da artırmakta. Futbol antrenörlüğüne ilgi duyan ve stratejik planlama yapabilen kişiler, deneyim kazanarak sektörde şansını deneyebilir.

Antrenörler, bir takımda yer alan sporcuların becerilerini artırır ve takımın strateji planını belirler. Basketbol, voleybol, tenis, boks ve diğer bir çok spor dalında antrenör olmazsa olmazdır. Futbol antrenörleri ise aynı zamanda teknik direktör olarak bilinmektedir. Takımı istenen seviyeye getirmekle yükümlü olan futbol antrenörleri, en kilit rolü üstleniyor diyebiliriz.

Teknik Direktör Olabilmek İçin Neler Gerekiyor?

Üst düzey futbol kulüplerinin teknik direktörlüğünü yapan kişilerin daha önce futbol kariyeri olmadığını görmek mümkündür. Çünkü futbol antrenörü olabilmek için herhangi bir futbol tecrübeniz olmasına veya futbol oynamanıza gerek yoktur. Profesyonel anlamda antrenör olabilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’nun açtığı antrenörlük kurslarına gidebilirsiniz. Kurslarda eğitimlerini tamamlayan birey, antrenörlük lisansına sahip olur. Ancak bu lisansa sahip olan herkes profesyonel bir takım çalıştıramaz. Lisans sahibi kişi 2 sene boyunca bir takımı yönetir ve UEFA B lisansı almaya hak kazanır.

Futbol antrenörlüğünde yer alabileceğiniz kademelere aşağıda sizler için yer verdik;

UEFA PRO Lisanslı Antrenör

UEFA Elit Genç A Lisanslı Antrenör

UEFA A Lisanslı Antrenör

UEFA B Lisanslı Antrenör

TFF A Kaleci Antrenörü

TFF B Kaleci Antrenörü

TFF Teknik Direktör

TFF A Lisanslı Antrenör

TFF B Lisanslı Antrenör

TFF Grassroots C Lisanslı Antrenör

TFF Grassroots Gönüllü Lideri

Futsal Antrenörü

Plaj Futbolu Antrenörü

Çocuk Futbolu Antrenörü

Engelli Futbolu Antrenörü

Maç ve Performans Analizi Antrenörü

Atletik Performans Antrenörü

Oyuncu ve Maç İzleme Antrenör

TFF tarafından düzenlenen kursları tamamlayan kişiler, bir üst kademeye geçebilmek için sıra beklemek durumundadır. Tabii sıranın ne zaman geleceği tamamen başvuru sayısıyla alakalı bir durumdur. Bir üst seviye başvuruları için başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Teknik direktör olabilmek için kişinin müsabakayı etkileme veya bahis oyunlarına katılma gibi cezalara çarptırılmamış olması gerekiyor.

Kursa katılacaklar ilgili sağlık kurumlarından ilkyardım sertifikası almak zorundadır. Çünkü bir futbol antrenörü aynı zamanda iyi seviyede ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Futbolcunun başına olumsuz bir durum geldiği anda kısa vadede hakem tarafından müdahale gerçekleştirilebilir. Her an her şeyin yaşanabileceği futbolda tedbir amacıyla TFF böyle bir zorunluluk koyma kararı almıştır.

Antrenörlük Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun açtığı antrenörlük kursları için belirli dönemlerde duyurular yapılmaktadır. Başvurular TFF’nin resmi web sayfasından yapılabiliyor. Sayfa üzerinden antrenörlük kursları için belirlenen güncel ücretlere de erişim sağlanabilmektedir. Fiyatlar güncel ekonomik durumlara göre güncellenebilmektedir.

Teknik direktörler bulundukları takıma ve lige göre astronomik rakamlar kazanabilmektedir. Dünyanın en ünlü teknik direktörlerinden Jose Mourinho yıllık 20 milyon pound’dan daha fazla gelir elde etmektedir. Real Madrid ve Machester United takımlarını çalıştıran Mourinho, reklam gelirleriyle ortalama 40-50 milyon pound kazanıyor. Barcelona ve Manchester City gibi büyük takımları çalıştıran Pep Guardiola ise 15 milyon pounddan fazla para kazanıyor. Dünya yıldızı Guardiola reklamlarla 60-70 milyon pound kadar bir gelir elde etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:57

YORUM EKLE

Popüler Haberler