Veri analisti maaşları

Değişen ve gelişen bir meslek grubu olan veri analistleri su götürmez rağbet görecek meslek gruplarındandır. Veri analisti olmak için aranan gereksinimler ve maaş detayları içeriğimizde anlatılmaktadır.

Veri analisti maaşları

Halkın her an değişen ve güncellenen isteklerine ayak uydurma zorunluluğu veri analistliği mesleğini doğurmuştur. Şirketlerin gelecek planlamasının baş aktörü olarak karşımıza çıkan analistler, firmayla ilgili kaydedilen bütün bilgileri incelemektedir. Bu incelemelerin sonucunda detaylı bir rapor ortaya koyan analistler, riskleri ve hedefleri yeniden belirleyebilmektedir. Firmanın omurgası olarak da karşımıza çıkan analistler, bilgisayar aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirmektedir. Verileri yorumlama, stratejik planlama yapabilme kabiliyetine sahip bireyler, doğru tahminler yürüterek bir firmayı zirveye ulaştırabilecek baş aktördür.

Nasıl Veri Analisti Olunur?

Veri analistleri yukarıda da bahsedildiği gibi firmanın işleyişinde kilit rol oynamaktadır. Finansal olarak bilgileri analiz edebilen analistler, zaman zaman müşterilerle doğrudan irtibata da geçmektedirler. Anket uygulamaları yaparak talebe göre arz belirleyebilen kişiler, bir anlamda firmanın mali ve stratejik notaları önceden verebilmektedirler.

İşin finansal bölümünün üstesinden gelinebilmesi için bir analist; muhasebe, yönetim ve istatistik bilgilerine sahip olmalıdır. İletişim becerisi de kilit rol oynayan diğer noktadır çünkü raporun karşı tarafa doğru bir şekilde anlatılabilmesi eğitim süreci gerektirebilir. Ortaya çıkabilecek problemleri önceden kestirebilmek için de strateji bilimine de hakim olmak kişiye ekstra bir nitelik kazandıracaktır.

Veri Analistleri Ne Kadar Maaş Alır?

İlerleyen yıllarda daha da rağbet göreceği tahmin edilen bu meslek grubunda çalışanlar ortalama olarak 10-15 bin Türk Lirası maaş almaktadırlar. İfade edilen tutar ortalama olduğundan dolayı, yapılan ödemeler firmanın büyüklüğüne ve kişinin niteliklerine göre de değişebilir. Gelecekle ilgili ön görüde bulunabilmek için firmada deneyim kazanmak kritik bir rol oynamaktadır. Bundan dolayı da veri analisti almak isteyen bir şirket genellikle tecrübeli bir personel tercih edecektir.

Henüz istenilen seviyede talep edilmeyen analistlerin yurtdışında daha iyi imkanlarla çalıştığı bilinmektedir. Amerika ve Çin’de bazı dev firmalar analistler için aylık 100 bin dolardan daha fazla maaş almaktadır. Tabii firmanın büyüklüğünün yanı sıra, rekabet ortamının artması da analiste duyulan ihtiyacın bir o kadar artması anlamına gelmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 14:39

YORUM EKLE

Popüler Haberler