Yoga eğitmeni nedir, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Bu yazımızda yoga eğitmenliğinin nasıl bir meslek olduğundan ve yoga eğitmeni olmak için hangi şartların arandığından bahsettik. Yoga eğitmenlerinin maaşları hakkında da bilgi verdiğimiz yazımız aşağıda yer almakta.

Yoga eğitmeni nedir, nasıl olunur? olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Sükunete ulaşmak amacıyla yapılan, fiziksel ve ruhsal bir uygulama olan yoganın doğum yeri Hindistan’dır. Yoga da hareketler fiziksel olarak yapılsa da etkilerinin ruhsal yönde olduğu bilinmektedir. Dünya’ da son yıllarda revaçta olan bir uygulama olan yoga Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı. Bu ilginin bir sonucu olaraksa yoga eğitmenliği popüler bir meslek grubu olma yoluna girdi. Peki yoga eğitmeni olmak için ne yapmak gerekiyor?

Yoga Eğitmeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yoga eğitmeni olabilmenin birincil şartı yoga eğitmenlik kurslarını başarı ile tamamlamaktır. Türkiye’de her ilde bulabileceğiniz yoga eğitmenliği kursları ortalama 200 saat sürmekte. 200 saat eğitimin karşılığı olaraksa sizden 2 bin ile 3 bin TL arasında bir rakam talep ediliyor. Kursu başarı ile tamamlamanız sonucunda yoga eğitmenliği sertifikasına sahip olabilirsiniz. Fakat gerçekten iyi bir yoga eğitmeni olmak için elbette bir sertifika yeterli olmayacaktır. Hindistan’da bir kişinin iyi bir yoga eğitmeni olabilmesi için 12 yıl çalışması gerekirken, 200 saatlik bir eğitim sizi alanınızda profesyonel yapmayacaktır. Bu kursu bir başlangıç seviyesi olarak görüp kendinizi yoga konusunda eğitmeye ve araştırmaya devam etmelisiniz.

Yoga Eğitmeni Olma Şartları

Yoga eğitmeni olabilmek için önemli bir yeterlilik beklenmezken, fiziksel bir engelinizin olmaması halinde bu mesleği rahatlıkla icra edebilirsiniz. Akademik olaraksa, harici bazı özel kurumların en az lise veya dengi bir mezuniyet belgesini istediği görülebilmektedir.

Yoga Eğitmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Yoga eğitmenliği sertifikasının alınmasının ardından çok geniş bir yelpazede çalışma imkanına sahip olunabilir. Özel bir kurumda eğitmen olarak çalışanlara 2500-3000 TL dolaylarında rakamlar ödendiği bilinmektedir. Fakat kendi yoga salonunuzu açar iseniz Daha yüksek meblağlarda kazançlarda elde edilebilmekte. Yoga camiasında tanınmış ve saygınlık kazanmış bir eğitmen olmanız durumundaysa elde edebileceğiniz kazanç katlanarak büyüyebilir.

Bu yazımızda yoga eğitmenliğinin nasıl bir meslek olduğundan ve yoga eğitmeni olmak için hangi şartların arandığından bahsettik. Yoga eğitmenlerinin maaşları hakkında da bilgi verdiğimiz yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz aşağıdaki birimden bizlere ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 15:46

YORUM EKLE