11 Adımda Sınav Kaygısı ve Stresinden Nasıl Kurtulunur?

Hemen hemen herkesin yaşamakta olduğu sınav kaygılarının önüne geçebilmeniz için yapmanız gereken 11 şeyi sizler için sıraladık.

11 Adımda Sınav Kaygısı ve Stresinden Nasıl Kurtulunur?

İlkokul, ortaokul, lise, üniversite ve daha sonrasında da işe girmek için tabii tutulacağınız sınavlarda kaygılarınıza yenik düşüyor olabilirsiniz. Hemen hemen herkeste yaşanan kaygı sorununun azaltılabilmesi için birtakım şeyler yapmanız da mümkündür.

Sınav Hazırlıklarınızı Tamamlayın

Sınav kaygınızı en asgari seviyeye indirebilmeniz için konulara en iyi şekilde hazırlanmanız büyük bir katkı sağlayacaktır. Sınav için konu eksiği olan veya kendini yetersiz olan kişinin hissettiği kaygı ile sınava tam anlamıyla hazırlanan birisinin hissettiği kaygı aynı olmayacaktır. Bundan dolayı da sınava hazırlanırken çalışma ortamınızı en iyi seviyede tutmalısınız.

Negatif Düşünceleri Kafanızdan Atın

Sınava girerken ki kafa yapınız da kaygılarınızla doğru orantılıdır. Ancak kaygınızı doğru bir şekilde kullanarak rakiplerinizi eleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki kaygı sadece olumsuz bir hissiyat olarak algılanmamalıdır.

Egzersizlerle Destekleyin

Çok fazla stres yaşayan bireylerde konsantrasyon kayıpları yaşanabilmektedir. Bunun için basit egzersizler yapabilir, nefes antrenmanlarıyla kendinizi destekleyebilirsiniz. Birçok kişi de stres ve kaygılarının önüne geçebilmek için meditasyon yoluna başvurmaktadır.

İşlerinizi Son Ana Bırakmayın

Sınav hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı ve çıkabilecek soru tiplerini öğrenmelisiniz. Böylelikle sınav anında da daha önce karşılaştığınız soru tiplerini görünce rahatlayacaksınız. Çalışma programınızda çıkmış soru çözümlerine de muhakkak yer verin.

Olumsuz Düşüncelerinizi Kafanızdan Silin

Sınav hakkında negatif düşüncelere sahip kişiler kaygıları sebebiyle bildikleri soruları dahi yapamayabilirler. Bunun için sınav çok zor olsa bile olumlu düşünmeniz gerekir. Unutmayın sınav zor olursa herkes için zor olacağından sıralamanızda bir değişiklik olmayacaktır.

Soru Pratikleri Yapın

Doğu pratikler yaparak sınav gününe kendinizi daha iyi hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında sınav gününde yaşayacaklarınızın sıradan bir gün olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Düzenli Uyku Başarıyı Getirir

Sınava hazırlanırken ve sınava gireceğiniz gün uykunuzu almanız önem taşımaktadır. Düzenli uyuyan kişilerin sınava daha konsantre olması kaçınılmazdır.

Baskılarınızı En Hafife İndirin

Kişi, sınava çok büyük anlamlar yüklememelidir. Sınavı son şansınız olarak düşünmemelisiniz çünkü önünüze çok sayıda fırsat çıkacaktır.

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünüdür

Düzenli beslenme de başarınızda büyük bir öneme sahiptir. Sınava çalışırken iyi bir kahvaltı yapmanız beynin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. Konsantrasyon problemlerinizi de güzel besinlerle giderebilirsiniz.

Sınav Hakkındaki Düşüncelerinizi Gizlemeyin

Sınav kaygısı herkesin yaşadığı olağan bir durumdur. Sınav hakkında kaygı, heyecan veya korku duyuyorsanız bunu gizlemeden yaşamanız gerekiyor. Çünkü duygularınızı bastırdığınız zaman sınav anında aynı duyguyu daha üst perdelerden yaşayabilirsiniz.

Sınavın Son Gününe Kadar Çalışmayın

Sınava kısa bir süre kala çalışma saatlerinizi hafifletin ve kendinize daha fazla vakit ayırın. Konser, sinema, tiyatroya gidebilir arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 22:46

YORUM EKLE

Popüler Haberler