3 Haftadan Fazla Öksürük Problemi Yaşayanlar Tehlike Altında Olabilir

2-3 haftadan daha uzun süre öksürük şikayeti olan insanlarımızın verem hastalığıyla karşı karşıya kalabileceğine değinildi ve konuya ilişkin önemli açıklamalar yapıldı.

3 Haftadan Fazla Öksürük Problemi Yaşayanlar Tehlike Altında Olabilir
Bir zamanların umutsuz vaka hastalıklarından olan verem, pek çok kişinin sağlığını halen ciddi anlamda tehdit edebilmekte. Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz’in konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, 2-3 hafta veya daha fazla süren öksürük şikayeti olan bireylerin verem şüphesiyle karşı karşıya olabileceğine değindi. Verem hastalığının artık tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer aldığını ve bu süreçte ilaç tedavisinin gerçekleşmekte olduğunu belirten uzmanlar, bu hastalığın tedavisinin ve teşhisinin ücretsiz olduğuna da değindi. Hastanede ve evde uygulanabilen terapiler olduğu belirtilmekteyken, ilerlemiş bir verem hastalığıyla karşı karşıya olanların muhakkak hastanelerde tedavi olması gerektiğine değinildi.

Verem Aşısını İhmal Etmemelisiniz

Her ne kadar şuanda tedavisi olsa da yine insan sağlığını tehdit eden hastalıkların arasında yerini alan veremden korunabilmek için verem aşılarının kesinlikle ihmal edilmemesinin altı çizildi. Bu aşı sayesinde kişi bu hastalıktan kurtulabildiği gibi aynı zamanda toplum da bu süreçten etkilenmemekte.

Unutulmamalıdır ki bu hastalık bulaşıcıdır ve aynı zamanda özellikle de yakın temasa geçilen kişilerde de bu problem görülebilir. Hastalığın erken teşhisinin koyulmasıyla birlikte daha az kişide bu sorunun görülebileceğine değinildi. Tedavi başladıktan sonra ise 2-3 hafta içerisinde bulaşıcılığın azaldığına değinildi.

Bu Belirtilerle Karşı Karşıyaysanız Uzmanlara Başvurun

Bu hastalığın genel belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve gece terlemesi olduğuna değinen Öner Nergiz, bu problemlerle karşı karşıya kalan kişilerin hemen alanında uzmanlarla görüşmesi gerektiğine değindi. Ülkemizde her geçen gün ciddi anlamda azalma gösteren bu hastalık, genel olarak erkeklerimizde görülmekte. Sigara kullanımı ve alkol kullanımının bu problemi ortaya çıkarmadaki en önemli etkenleri arasında yer aldığına değinildi. Bunun yanı sıra genel olarak kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerektiği ve kapalı ortamlarda kesinlikle sigara içilmesine izin verilmemesi gerektiğinin altı çizildi.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 15:15

YORUM EKLE