Akciğer Kanserine Karşı En Önemli Adım Erken Tanı

Çağımızın en çok tehdit eden hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alan akciğer kanseri hakkında açıklamalarda bulunan uzmanlarımız, bu hastalığa ilişkin en önemli tedavinin erken tanıdan geçtiğine değindiler;

Akciğer Kanserine Karşı En Önemli Adım Erken Tanı
Kişinin sağlığını ciddi anlamda tehdit eden kanser hastalığının, en çok görülen kanser hastalıkları arasında ilk sıralarda yer almakta. İnsan sağlığını bu denli tehdit unsuru olan ve kişinin yaşam kalitesini bir hayli düşüren bu hastalık, her geçen gün daha da yaygınlık kazanmakta. Özellikle artan sigara tüketimiyle birlikte hastalığın görülme ihtimalinin bir hayli arttığına değinen uzmanlarımız, hiçbir şeyin insan sağlığından daha da önemli olmadığına değindi.
İnsan sağlığını tehdit eden en önemli unsurlar arasında yer bulan akciğer kanseri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mehmet
Oğuzhan Özyurtkan, bu hastalığın erken teşhisinin çok büyük bir öneme sahip olduğuna değindi. Uzun vadede tedavisinin daha zor olduğuna ve akciğer kanserinin ilerleyen boyutlarda olması durumunda çok büyük sıkıntılara yol açabileceği belirtildi. Her yıl yaklaşık olarak 1.3 milyon insanın hayatını bu hastalık yüzünden kaybettiğini ve bu hastalığın meydana gelmesine sebebiyet veren en zararlı alışkanlığın da sigara kullanımı olduğu eklendi.

Sigara Tüketmeyen Kişilerimiz de Akciğer Kanserine Yakalanabilir

Sigara içmeyen ancak sigara tüketilen kapalı ortamlarda bulunanlarımızın da bu hastalıkla karşı karşıya kalma ihtimalinin olduğu eklendi. Akciğer kanseri hastalığından ölümlerin yüzde 94’ünün erkeklerde olduğu ve kadınlarda ise bu oranın yüzde 80’inin sigara tüketiminden olduğu belirtildi. Sigara tüketiminin fazla olduğu yerlerde bu hastalığın görülme ihtimalinin de çok yüksek olduğuna değinildi.

Kanserin gelişme riskinin sigara içme süresiyle aynı oranda olduğuna değinildi ve bu alışkanlığa erken başlayanların kanser riskiyle karşı karşıya kalma ihtimalinin de çok yüksek olduğu belirtildi. Hastalığın erken tanısından faydalanabilenler ve durumun farkında erkenden varanların cerrahi yöntem ile hastalığının tedavi edilebildiği ve hastalığın kolay bir şekilde atlatılabileceğine değinildi. Ancak hastalığın ilerleyen süreçlerinde tedavisinin çok daha zor olduğu ve mecburen kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması gerektiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 17:06

YORUM EKLE

Popüler Haberler