Akciğer Sertleşmesinin Bulgu, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer Sertleşmesi hastalığının belirtileri nelerdir ? Akciğer Sertleşmesinin tedavisi nasıl yapılmaktadır? Hepsi ve daha fazlası yazımızda...

Akciğer Sertleşmesinin Bulgu, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer Sertleşmesi Bulguları Ve Tedavisi

Akciğer hastalıkları arasında büyük bir önem teşkil eden Akciğer Sertleşmesi, diğer adıyla İdiopatik Pulmoner Fibrozis, yaşla ilgili olarak ortaya çıkabilmesiyle birlikte, sağlıklı bir yaşamın devam ettirilmemesi durumunda da kendini gösterebiliyor. Rahatsızlığın hayat seviyelerini önemli bir biçimde düşürdüğü ve hastalığın tedavisine teşhisin konulmasından sonra daha fazla zaman geçmeden acil olarak başlanması tavsiyesi tüm doktorlarca verilmekte.

Akciğer Sertleşmesi Nedir?

İPF olarak kısaltılan hastalık, akciğer yapısının sert bir hal almasına sebep olur ve hastanın nefes almasında problemlere yol açar. Hastaların bir kısmında hayli çabuk bir şekilde ilerleyen hastalık bazı hastalarda da yavaş ilerlemektedir. Hastalığın en çok önem arz eden durumu ise solunum yetmezliğine neden olabilmesidir.

Akciğer Sertleşmesi Bulguları Nelerdir?

Akciğer Sertleşmesinin ilk evre bulgularını aşağıda sıraladık.

 • Balgam görülmeyen inatçı öksürük durumu,
 • Günlük aktiviteler esnasında dahi ortaya çıkan nefes darlığı,
 • Manşet raller seslerinin duyulması

Fakat hastalık ileri seviyelere ulaştıkça bulgular göze daha çok çarpmaya başlar. Bu halde gözlemlenen semptomlar şunlardır.

 • Dinlenirken bile görülen nefes almada zorlanma,
 • Mevcut kuru öksürüğün daha şiddetli bir hal alıp, öksürük krizlerine dönüşmesi,
 • Kolayca yapılabilen aktivitelerde bile yaşanan yorulma ve zorlanmalar,
 • El parmaklarında bir süre sonra ortaya çıkan çomaklaşma ya da diğer bir adıyla clubbing durumu,
 • Kan içerisinde mevcut oksijen saturasyonunun düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baygınlık ve uyku hali.

Bu semptomlar ise İPF’nin ileri seviyelerinde gözlemlenen bulgulardır. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Akciğer Sertleşmesinin Teşhis Yolları Nelerdir?

Akciğer sertleşmesi rahatsızlığının veya diğer ismiyle İdiopatik Pulmoner Fibrozis hastalığının en çok kullanılan teşhis yolu akciğer tomografisi çekilmesidir.  Tomografi sonucunda ilgili hastalıkla alakalı belli olan bir bulgu elde edilmesi durumunda, durumun başka bir hastalığın teşhisinde belirleyici olmaması sebebiyle başka bir teşhis yoluna gerek duyulmadan hastalığın teşhisi konabilmektedir. Fakat tomografi ile belirgin bir sonuca ulaşılamıyorsa o durumda akciğer biyopsisi alınarak teşhis konulabilmektedir. Rahatsızlığın bulunduğu durumun seviyesine göre solunum testleri ve efor testlerine bakılır.

Akciğer Sertleşmesi Risk Etmenleri Nedir?

Akciğer sertleşmesi rahatsızlığının pek çok risk etmeni vardır. Bunların en bilindikleri aşağıda sıralanmıştır. Bu risk etmenleri en çok bilinen ve rahatsızlığa neden olan etmenlerdir.

 • İleri yaş,
 • Sigara kullanımı,
 • Akciğer kapasitesinin atıl bırakılması,
 • Akciğer hastalıkları.

Akciğer Sertleşmesi Tedavileri

Yüksek yaşlara erişilmesiyle birlikte solunum fonksiyonlarında yaşla alakalı olarak azalmalar görülmektedir. Fakat Akciğer Sertleşmesi hastalığının, içinde bulunulan asırda kesin bir tedavisi bulunmamıştır. Yapılmış tedavilerin neredeyse bütünü semptomatik tedavileri bünyesinde bulundurmaktadır. İPF Hastalığının tedavi uygulamaları arasında bulunan en yeni yaklaşım ise belli etken maddelerin kullanımı bağlamında belirtilerin azalması ve rahatsızlığın gelişiminin yavaşlamasına yönelik olmaktadır. Fakat rahatsızlığın boyutuna ve yetmezliğin durumuna bakılarak akciğer nakli de bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır.

Rahatsızlığın içinde bulunulan durumun ileri boyutlara taşınmasına engel olunmasında, hastanın yaşam standartlarını yükseltmesi de oldukça önemlidir. Buna dayanarak hastanın, hayat standartını, beslenme alışkanlıklarını ve yaşam planlamasını tekrardan yapması ve uzmanların tavsiyelerini dikkate alması gerekmektedir. Özellikle sigara ve tütün ürünleri içiliyorsa bunun kontrollü olarak son buldurulması ve duman içerikli her alandan kaçınılması gerekmektedir.

Bulgular içinde bulunan inatçı öksürüğün doğal yollarla tedavi edilmesinde çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Fakat rahatsızlığın durumu için yeni bir şey almadan veya kullanmadan önce kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Uzman doktorun onay vermesi halinde doğal yöntemleri kullanınız.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:08

YORUM EKLE