Alerji tedavisinde beslenmenin önemi

Alerjik hastalıkların son yıllarda giderek arttığın belirten,Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım,“Bu günümüzde modern tıp açısından ciddi bir sağlık sorunu dur, sıklığı yetişkinlerde yüzde 10 ile 30 çocuklarda yüzde 40 civarında olduğu tahmin edilmektedir.Alerji semptomları hastaların yaşam kalitesini, uyku kalitesini, duygu durumunu, öğrenme başarısını ve Akademik başarısını etkilemektedir” dedi.

Alerji tedavisinde beslenmenin önemi

Günümüzde alerji tedavisinde,alerji ilaçlarının istenmeyen bazı yan etkileri olduğunu ve bu yan etkilerin kişinin yaşam kalitesini de etkileyebildiğini anlatan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım,"Bu durum araştırmacıları yeni yöntemler bulmaya yöneltmiş. Beslenmenin alerji ile yüksek oranda birliktelik gösterdiği saptanmış''açıklamasında bulundu.

Probiyotik takviyesinin beslenmeye eklenmesinin ardından anti inflamatuvar yanıt oluşturarak alerji sıklığını azalttığı gösterilmiştir.Ayrıca probiyotiklerin sık kullanılması,alerjik rinit hastalarında da dengeli bir bağırsak florası oluşturmasına katkı sağlayarak solunan ve besinler ile alınan gıdalardaki alerjiye verilen tepkinin de azalmasına katkıda bulunmuştur.

Güncel bir yöntem olan probiyotikler,bağırsak florası üzerine etkileri ve aynı zamanda alerjik yanıtı azaltması sebebiyle de sıkça tercih edilen moden tedavi yöntemidir.Probiyotiklere ek olarak gıdalarda bulunan şeker miktarının veya şekerli gıdaların fazla tüketilmesinin de alerjik rinit sıklığını artırdığı gösterilmiş.Aynı zamanda işlenmiş unlu mamüllerin de fazla tüketilmesinin alerji sıklığını belirgin şekilde artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.Özellikle tahıllardaki gulutenin alerji rahatszılığında belirgin rol aldığını gözlemlenmiştir.

Beslenmede işlenmiş hazır gıdaların,tahılların,şekerin azaltılması veya tamamen kesilmesi vücudun inflamatuvar yanıtlarında azalmalar sağlarak belirgin bir alerji kontrolü sağladığını söyleyen Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, "Alerji yapan nedenin deri testi ile saptanmasından sonra Bu kişinin hayatında bir takım değişiklikler yapmak gerekebilir, ev ortamının düzenlenmesi, Çalışma ortamının ve kıyafetlerin düzenlenmesi ve elbette beslenmesinin düzenlenmesi gibi. Alerjiden korunmak da bir tedavi yöntemidir, korunma ve beslenme önlemlerini almamızı rağmen hala alerjik şikayetleri devam eden hastalarda ilaç tedavilerinin olumsuz etkilerinden kaçınmak için başka tedavi araçları devreye girmektedir.Öneğin bunlardan bir tanesi Fototerapi, fototerapi ile burun etleri Işın vasıtası ile yakılarak burun içerisindeki alerjik reaksiyon azaltılmaktadır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 23:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler