Ambalajlı Gıdada Tuz Oranı Belirtmek Artık Zorunlu

Tarım ve Orman Bakanlığı ambalajlı gıdalarda 2019 yılı sonu itibariyle tuz oranlarının belirtilmesinin zorunlu olacağı kararını verdi.

Ambalajlı Gıdada Tuz Oranı Belirtmek Artık Zorunlu

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan yeni düzenleme, 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren hazır ambalajlı gıdaların 100 gram veya 100 mililitresinde bulunan tuz miktarlarının belirtilmesini zorunlu hale getirdi.Bakanlık gıda güvenilirliğini sağlama görevini aşırı tuz tüketiminin  azaltılması yönündeki çalışmalara bu hedef doğrultusunda devam ediyor.

Sindirim sisteminde besinlerin emilimine yardım eden, hücreler arası sıvı dengesinin sağlanması, kasların kasılması ve sinir iletilerinin transferi için de önemli bir besin öğesi olan tuz, fazla tüketilmesi durumunda kalp-damar rahatsızlıkları, hipertansiyon, vücutta suyun tutulması ve osteoporoz gibi sağlık sorunlarına neden olduğu için minimum tuz miktarının belirlenerek gıdaya eklenmesi gerekiyor.

Bakanlık tarafından Türk Gıda Kodeksi kapsamında yapılan yasal düzenlemelerle, gıdalardaki tuzun azaltılması için çok sayıda adım atıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda tuz oranı, ekmeklerde en az yüzde 25, kavurmada ağırlıkça yüzde 40, salçalarda en az yüzde 64, kırmızı pul biberde yüzde 22 oranında düşürüldü. 

Yeni düzenleme sonrasında ambalajlı ürünlerde "Tuzu Azaltın, Sağlığınızı Koruyun" ibaresinin yer alması zorunlu hale getirildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 20:40

YORUM EKLE