Ananas nasıl tüketilmeli? Ananas'ın faydaları nelerdir?

Ananas (Ananas comosus) çok lezzetli ve aynı zamanda oldukça sağlıklı bir tropik meyvedir.Günümüzde oldukça popüler olan bu meyve besinler, antioksidanlar ve iltihaplanma ve hastalıklarla mücadele edebilen enzimler gibi pek çok yardımcı bileşiklerle doludur.Uzmanların araştırmalarına göre, ananas gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalmasını sağlamıştır.İşte bu mucizevi meyve ananasın sağlığa faydalarına göz atalım..

Ananas nasıl tüketilmeli? Ananas'ın faydaları nelerdir?

Güney Amerika'da yapılan bir keşif gezisinin ardından ananasları Avrupa’ya geri getirildi.Ananas abartılı ve egzotik bir meyve olarak bilinirdi, sadece büyük ziyafetlerde menüye eklenirdi. Orta ve Güney Amerika’da ise ananas sadece tatlı tadı olduğu için değerli değildir,ayrıca sindirim problemlerini ve iltihabı tedavi etmek için yüzyıllardır tüketilmektedir.

PEKİ ANANAS NEDİR?

Ananas,dış görünümü sebebiyle ikonik şekliyle biliniyor.Ananasgillerden gelen çok yıllık bir bitki olan ve bu bitkinin yenilebilen meyvesidir.Çıkış yeri,Güney Amerika olan ananaslar, doğal bir yöntem olarak sindirimi rahatlatmaya yardımcı ve içerdiği lif bakımından kilo vermek isteyenler içinde diyetin önemli bir parçasıdır. Ananas içerdiği vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere kalsiyum, manganez, ayrıca vitamin A ve C, hem de folik asit bulunur.

ANANASIN BESİN DEĞERLERİ

165 g ananasta aşağıdakiler bulunur:

Kalori: 74 kcal

Toplam Yağ: 0 g

Kolesterol: 0 mg

Sodyum: 2 mg

Potasyum: 206 mg

Toplam Karbonhidrat: 19.5 g

Şeker: 13.7 g

Protein: 1 g

C vitamini: 28 mg

Kalsiyum: 21 mg

Magnezyum: 12 mg

Lif: 1,4 g

A vitamini: 58 IU

B6 vitamini: 0,1 mg

Karbonhidrat: 13 g

ANANASIN VÜCUDA FAYDALARI

Ananasın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

1-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Ananas güçlü bir C vitamini kaynağı olarak bilinir.İçerdiği C vitamini aynı zamanda hücre hasarına karşı savaşan birincil bir suda çözünür bir antioksidandır. Vücudun hücre hasarına karşı savaşmak, eklem ağrıları ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıkları önlemek için yeterli miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır.

2-Güçlü kemikler

Ananas C vitamini ile yüklü olmasının yanında, ayrıca kemikleri güçlendirerek dokuları bağlamaya yardımcı bol miktarda mangan içermektedir.Araştırmalar sonucunda  manganezin menopoz sonrası kadınlarda osteoporozun önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.Bir bardak taze ananas suyu gün içinde almamız gereken manganez ihtiyacının % 70’inden fazlasını içerir. Çocuklar, yetişkinler ve yaşlılar vücutlarını güçlü tutmak için günde birkaç parça ananas yemelidir.

3-Stresi azaltır

Ananas,beyninizin daha iyi çalışmasını ve stres ile etkili bir şekilde başa çıkmanızı artıran çok sayıda B vitamini içermektedir.

4-Gözlerinizi sağlıklı tutun

İçerdiği yüksek antioksidanlar ve C vitamini seviyeleri sebebiyle, ananas makula dejenerasyon (göz hastalığı, görme kaybına neden olur. Yaşlı insanlar özellikle maruz kalmaktadır) riskini azaltmaktadır. Ayrıca, düzenli olarak tüketilmesi gereken sağlıklı görüş için vazgeçilmez bir unsur olan birçok beta karoten içerir.

5-Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi

Yüksek seviyede anti-enflamatuar bromelain ve C vitamini içermesinden dolayı ananas soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için çok iyi bir çözüm olabilir. Bromelain’in ayrıca şişme ve solunum problemlerini ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Ananas içerdiği enzimler sayesinde, iltihaplanmayı azaltır ve solunum sistemindeki aşırı mukusu temizler.

6-Kanseri önlemeye yardımcı

Ananas, serbest radikalleri yakalamaya ve savaşmaya yardımcı olan birçok antioksidan içermektedir.Hücre hasar sürecini yavaşlatır, böylece bazı kanser türlerini önlemekte etkilidir.Araştırmalar sonucunda ananas enzimlerinin kanser hücrelerini küçültebileceğini veya öldürebileceğini kanıtladı.

7-Diş etlerini güçlendirir

Ananaslar içerdiği bol miktarda bulunan büzücü ajanlar sayesinde diş eti dokusunu sıkılaştırmaya ve hatta oral kanseri önlemeye yardımcı olur.Ananas genel olarak diş gevşemesini veya diş etlerinin çekilmesini durdurmak için de tavsiye edilir.

8-Tansiyonu düşürür

Diğer vitaminler ve minerallere kıyasla ananaslar daha fazla miktarda potasyum içermektedir. Potasyum açısından güçlü bir doğal vazodilatördür, yani kan damarlarının gerginliğini azaltır ve vücudun çeşitli bölgelerine doğru kan dolaşımını teşvik eder. Kan damarlarınız gevşerken, kan basıncınız düşer ve kan akışı daha az kısıtlanır.Bu nedenle ananas, felç ve ateroskleroz gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

9-Bağırsak sağlığını iyileştirir

Ananas, oluşan bağırsak iltihabını azaltarak ve aynı zamanda ishali önleyerek iltihaplı bağırsak hastalıklarını iyileştirdiği kanıtlamıştır. Ayrıca, et gibi protein yönünden zengin olan yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.

10- Bulantıyı rahatlatır

Günde bir bardak içilen ananas suyu, hamile kadınlar için sabahları mide bulantısını hafifletmesine yardımcı olabilir.

11- Doğurganlığı arttırır

Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftler için tavsiye edilen düzenli olarak antioksidan alımı için ananas tavsiye edilir. C vitamini, beta karoten, bakır ve mevcut diğer vitamin ve mineraller hem erkek hem de dişi doğurganlığını olumlu yönde etkileyebilir.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2019, 12:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler