Bahar döneminde yetişen Samandağ biberinin faydaları saymakla bitmiyor

Metabolizmayı hızlandırdığı için diyet yapanların vazgeçilmez besini haline gelen Samandağ biberinin faydaları saymakla bitmiyor. Damarları açmasından yağ yakmasına kadar birçok etkisi bulunan mucizevi besin tam bir şifa deposu.

Bahar döneminde yetişen Samandağ biberinin faydaları saymakla bitmiyor

Bahar aylarında yetişen Samandağ biberi başta metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma özelliğine sahip olduğu için diyet yapanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağı. Biber aynı zamanda mide salgılarını artırdığından midede sindirimi kolaylaştırıyor ve lif içeriği yüksek olduğu içinde kabızlığa çok iyi geliyor.

Hatay’da yetişen bu mucizevi biber ile ilgili Diyetisyen Zeynep Bilgin çok önemli bilgiler payşaştı. Bilgin, biberin aynı zamanda antioksidan içeriği yüksek olmasından  dolayı kalp hastalıklarından ve birçok kanser türünde önleyici etkiye sahip olduğunu belirterek C vitamini içeriği yüksek olduğundan vücudun bağışıklık sistemini dengelediğini belirtti.

Cilde de iyi geldiği üzerinde duran Bilgin, "Acı biberler damarlarda pıhtılaşmış kanı çözüyor, ağrıyı gideriyor" diye konuştu.

Mide ve bağırsak hastalığına sahip olanların, tansiyon hastalarının ve özellikle hamilelerin biberi kesinlikle kullanmamaları gerektiğine dikkat çeken Diyetisyen Bilgin; "Ayrıca çok fazla tüketimi mide ve bağırsakta tahrişe sebep olabilir hatta böbrek ve karaciğerde hasara bile neden olabilir. Lütfen tüketmeden önce bir uzmana danışalım. Samandağ biberini normal sağlıklı bir bireyin günde 3 tane mutlaka tüketmesi gerekiyor ki metabolizması hızlansın. Yalnız 3 tane tüketirken mutlaka spor yapması ve kendisine dikkat etmesi gerekiyor. Samandağ biberini yemeklerin içinde, halka halka şeklinde, közlenmiş bir şekilde veya çiğ olarak tüketebiliriz." tavsiyelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2019, 00:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler