Baş Ağrısı ve Dönmesine Sebep Olan 10 Önemli Faktör

Baş ağrısı problemine neden olan en önemli hastalıkları sizler için derledik.

Baş Ağrısı ve Dönmesine Sebep Olan 10 Önemli Faktör

Günümüz şartları ve hızlı yaşam koşulları dolayısıyla hemen hemen herkesin yakındığı hastalık baş ağrısının nedenlerini açıklıyoruz.

Baş ağrısının 10 Nedeni Nedir?

1) Migren

Migren şikayeti yoğun baş ağrısının ilk sebeplerinden birisidir. Kulak içinde basınçla beraber kulak zarının ağrıması sonucu başa vuran şiddetli ağrıdır. Düzenli tedavi ile ağrılarda azalma görülmektedir.

2) Orta Kulak İltihabı

Orta kulakta su kaçması sonucu oluşan iltihabın kulağa basınç yaparak kişinin başının dönmesine sebep olur. İç kulak sıvısının korunması ve doktor müdahalesi sonucunda hasta tedavi olacaktır.

3) İç Kulak Nezlesi

Soğuk hava neticesinde nezle olan insan vücudu ilk tepkiyi kulaklarda gösterir. Kişide soğuk algınlığına bağlı şiddetli baş dönmesine sebep olur.

4) İlaçların Yan Etkileri

Tansiyon kontrolü sağlayan ve antidepresanların yan etkilerinden biri de baş ağrısıdır. Baş ağrısından kurtulmak için hekim nezaretinde ilaç tedavisi sonlandırılmalıdır.

5) Sistemik Hastalıklar

Böbrek yetmezliği, tansiyon, şeker hipertroid gibi hastalıkların tesiriyle kişi de baş ağrısı da görülmektedir.

6) Menier Hastalığı

Hastalığın en önemli belirtisi baş dönmesidir. Hastalık Baş ağrısıyla beraber kişide kulak çınlamasıyla görülür ve kortizon tedavisiyle giderilir.

7) Psikolojik Problemler

Hastada depresyon, aşırı kaygı, stres sonucu meydana gelen psikolojik baskıların tesiriyle şiddetli baş ağrısı olması sıkça karşılaşılan bir durumdur.

8) Seyahatler

Uzun süreli yolculuklar özellikle uçakla yapılan seyahatler kulak içi basıncında ani yükselmelere, mide bulantısına ve baş dönmesine sebep olabilir.

9) Kulak İçi Kristaller

Bu yapıya bağlı oluşan ağrılar başın ani hareketiyle karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kafa travması sonucu ortaya çıkmaktadır.

10) Sinir Sistemi Hastalıkları

Beyin hasarı, epilepsi nöbetleri, Kafa travması sonucunda en önemli belirti baş dönmesidir. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 01:36

YORUM EKLE