Bilim insanlarına göre kahve tüketimi kanser riskini azaltıyor

Queen's Belfast Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre kahve tüketiminin karaciğer kanserinin ilerleme riskini azalttığı kaydedildi.

Bilim insanlarına göre kahve tüketimi kanser riskini azaltıyor

MedicalXpress yayın ajansı kahve ve kahve tüketimi ile ilgili yayımladığı makalesinde Queen's Belfast Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına yer verdi. Buna göre 7,5 yıl süresince düzenli olarak kahve tüketen 472 kişi katıldı.

Katılımcılar üzerinde yapılan araştırma sonuçlarında düzenli olarak öğütülmüş kahve tüketenlerin kahve içmeyenlere göre en yaygın karaciğer kanseri türlerinden olan hepatoselüler karsinom riskinin yüzde 50 oranında daha az olduğunu ortaya çıktı.

Katılımcıların çoğunluğu sigara ve alkol tüketmesinin kansere yakalanma şansını artırmadığı kaydedildiği araştırmada, bu katılımcıların diyabet, siroz, safra taşı ve mide ülseri gibi hastalıklara da yatkınlığı olmadığı belirtildi.

Kahvenin vücut organizmaları üzerinde gerçekleştirdiği olumlu etkinin bir sebebi olarak antioksidan ve kafein içermesi gösterilirken bilim insanları bu sonuçlara dayanarak kötü huylu tümörlerin öncelikle sağlıklı yaşam biçiminin önleyebileceğini kaydetti.

Araştırmaya katılan Halk Sağlığı Merkezi lisansüstü araştırma öğrencisi Kim Tu Tran, “Kahve tüketmek; sigarayı bırakmak, alkolü kesmek veya kilo vermek kadar sizi karaciğer kanserine karşı korumaz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 15:12

YORUM EKLE

Popüler Haberler