Bilim İnsanlarının Üç Boyutlu Yazıcıyla Yaptığı İnsan Kalbi Kalp Hastalarına Bir Umut Işığı Oldu

Bir hastanın hücreleri kullanılarak üç boyutlu yazıcıdan insan kalbi edildi. İsrailli bilim insanlarının uyguladığı bu yöntem milyonlarca kalp hastaları ve organ nakli bekleyenlere umut ışığı oldu.

Bilim İnsanlarının Üç Boyutlu Yazıcıyla Yaptığı İnsan Kalbi Kalp Hastalarına Bir Umut Işığı Oldu

İsrail Tel Aviv Üniversitesi Moleküler Hücre Biyolojisi ve Biyoteknoloji Fakültesi'nden Prof. Tal Dvir ve bir kaç bilim insanı bir hastadan aldıkları hücreleri kullanılarak üç boyutlu yazıcıdan insan kalbi ettiler. Araştırma başkanı Prof. Tal Dvir "Yazıcıyla ilk kez hücreleri, damarları, karıncık ve odacıkları olan tam bir kalp üretildi" diyerek yapılan bu başarılı araştırma bir çok insanın yeniden sağlığına kavuşmasını sağlayabileceğini dile getirdi.

Araştırma kapsamında öncelikle karın bölgesindeki organları çevreleyen yağ dokularının biyopsisi yapıldı. Dokulardaki hücreler, diğer bileşenlerden; yani hücre dışı matris bağ doku hücrelerinden ayrıldı.

Bu hücreler yeniden programlanarak kalp hücresi işlevi görecek kök hücrelere dönüştürüldü. Matris, yazıcının "mürekkebi" olarak kullanılan kişiselleştirilmiş hidrojel görevi yapacak şekilde işlendi. Hücreler ve hidrojelden önce damarları olan kalp yamaları da daha sonra da tam bir kalp yapıldı.

Prof. Dvir, "Bu aşamada, üç boyutlu kalbimiz küçük. Bir tavşanın kalbinin boyutlarında. Ama aynı teknikle daha büyük insan kalbi yapmak mümkün" diye konuştu.

Kalp-damar hastalıkları, gelişmekte olan ülkelerde birinci ölüm nedeni. Bu hastalıkların son aşamasında kalp nakli son çare olarak görülüyor. Bilim insanları, bu sebepten dolayı üç boyutlu yazıcı gibi yeni tekniklerin büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Prof. Dvir, yeni dokular ve organların üretilmesinde hastanın kendi hücrelerinin kullanılmasının önemini vurgulayarak "Biyo-uyumluluk, nakledilen organın reddedilmesini önlemek ve bu tür tedavilerin başarı ihtimali artırmak açısından yaşamsal önemde" diyerek bundan sonra ki aşamalrın yazıcıdan çıkarılan kalplerin gerçek kalpmiş gibi olmalarını sağlayacaklarından dolayı bir takım alıştırmalar yapılması gerektiğine dikkat çekerek, "Şu anda hücreler sıkışabiliyor. Ama birlikte çalışmalarını sağlamamız lazım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:16

YORUM EKLE