Bilim insanlarının yeni buluşu sayesinde Alzheimer tarih olabilir

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonucunda, nöronlarda bulunan bir molekülün, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara neden olan zararlı proteinleri tespit ederek yok ettiğini ortaya çıktı.

Bilim insanlarının yeni buluşu sayesinde Alzheimer tarih olabilir

ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki Temple Üniversitesi Lewis Kats Tıp Fakültesi'nde bulunan bilim insanları, VPS35 molekülünün, kusurlu tau proteinlerinin temizlenmesindeki rolünü araştırdılar.

Progresif supranükleer palsi (PSP) ya da 'Picks' hastalığı gibi beyinde sadece tau proteininin çoğaldığı hastalıklara sahip kişilerin beyin dokularını inceleyen araştırmacılar, bu kişilerdeki VPS35 seviyesinin, kontrol grubundakilerden yüzde 50 daha az olduğunu belirlediler.

Tau proteinlerinin etkili olduğu nöronlardaki VPS35 miktarını laboratuvar ortamında, değiştiren araştırmacılar, tau birikimini doğrudan kontrol edebildiklerini ortaya çıkardılar.

VPS35'in tau proteinleri üzerindeki etkisini "cathepsin D" adlı protein ayrıştırması yapan enzimi kullanarak sağlayan araştırmacılar, VPS35 olmadan cathepsin D'nin tau miktarını azaltmadığını belirledi.

Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Domenico Pratico, hücrelerde tau proteininin bulunmasının, nöronların buluştuğu ve sinyal değişimi yaptığı "sinaps"ler (sinir kavşağı) için çok zararlı olduğunu belirterek, "Deney yaptığımız hayvanlarda, VPS35 etkinliği düşürüldüğünde sinaptik bağlanırlıkta yüzde 40 ila 50 oranında kayıp oldu, bu da hafıza kaybı, öğrenme yetisi gibi bilişsel ve motor gerilemelere yol açıyor." diye konuştu.


Profesör Pratico'nun ekibi, nörodejeneratif hastalıklarda VPS35'i çalıştırmak için ilaç kullanma olasılığını incelemeyi planlıyorlar. Araştırmanın sonuçları Moleküler Psikiyatri dergisinde yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 10:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler