01 Şubat 2019 Cuma 22:33
Çakra Nedir? 8 Adımda Çakra Nasıl Dengelenir? Çakraların renkleri nelerdir?

Çakra Nasıl Dengelenir? 8 Adımda Anlattık

Çakra dengesinin sağlanamaması her bedende gözlemlenebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık özellikle yüksek seviyede stresten dolayı yaşanmaktadır. Fakat 8 adımda çakra yenilemek imkanına sahibiz. Size bu yazımızda bu adımları anlatacağız.

1) Kök Çakra

Kuyruk sokumunun uç kısmında yer alan kök çakra, dünya ile olumlu bağlantılar kurabilmeye yaramaktadır. Kök çakrası açık halde iken dünyada yaşanan farklılıklara daha çabuk bir şekilde uyum sağlanır. Özgüven duygusunun düşüşe geçtiği dönemlerde kök çakra düzenli bir şekilde işleyişini sürdürmemektedir. Kuvvetlendirmek için toprak üstünde çıplak ayakla gezilebilir. Çakranın rengi kırmızıdır.

2) Sakral Çakra

Mide çakrası olarak da tanınan sakral çakra, göbeğin yaklaşık 2 parmak aşağısındadır. Öncelikli olarak yaratıcılık olmak üzere, sosyal hayatımızın belirli bir düzen içerisinde olmasına yaramaktadır. Beyinsel aktivitenin işlemesinde oldukça etkili bir çakradır. Dengesizliğinde insanda, mutsuzluk, huzursuzluk, dikkat dağınıklığı ve sosyal iletişimden kaçınma görülmektedir. Çakranın rengi turuncudur.

3) Solar Pleksus Çakra

Güneş Sinir Çakrası olarak da tanınan solar preksus çakra, kuvvetin sembolüdür. Sarı renkteki çakra, insanın emin olarak davranmasına yarar. Solar çakrası doğru işlemeyen biri egoist ve yaptığı hareketin kendisine yapıldığında nasıl hissedeceğini düşünmeyen ve depresif olmaktadır.

4) Kalp Çakra

Kalp çakra, kalbin yakınında olduğu için adını kalpten almıştır. Bu çakranın rengi yeşil ya da pembedir. Birlik kafa yapısının güçlü olmasına kalp çakrası neden olmaktadır. Kalp çakrası düzgün çalışmadığında insan sevgi yoksunu ve ciddi bir ruh haline bürünmektedir. İç mutluluğun ve sevginin birinci harfi olan bu bölge düzenli çalıştığında insan yaşama ve çevresine karşı hep iyi tavır takınmaktadır.

5) Boğaz Çakra

Boğaz çakranın rengi mavidir. Boğaz çakra isminden de anlaşılacağı gibi boğazda bulunur. İnsanın etrafındaki insanlarla daha kolay bir biçimde ilişkiler kurmasına yarayan boğaz çakra sayesinde, insan fikirlerini daha basit bir biçimde ifade edebilmektedir. Gereğinden fazla işlediğinde bu çakra, insanı dedikodu yapmaya iter ve enerjisini harcatır.

6) 3. Göz Çakrası

Alın kısmının orta bölümünde uer alan 3. Göz Çakrasının rengi mordur. Doğru işleyiş gösterdiğinde insan kendinin farkında olup, kuvvetli hisleri olan biri olmaktadır. Zihnin doğru çalışmasına yaramaktadır. Fazla işlediğindei insanın gereğinden fazla hayal kurmasına sebep olur. Az işleyen birinde manevi hislerde azalma görülür.

7) Taç Çakra

Baş bölümünün tepe kısmında yer alan taç çakrası gökyüzü ile ilişkisi olan bir enerji noktasıdır. Yüksek benliğin gelişimini saplayan çakra düzenli işlediğinde insanın hayat amacı edinmesini sağlar. Gereğinden fazla işlemesi sonucunda insanda kendi için bir şeyler yapma arzusunu yok eder. Gereğinden az işlemesi durumunda ise kişi hayatın bir anlamı olmadığını düşünmeye başlar.

8) Çakra Dengeleme

Çakraların dengelerinin yerine oturması için bileşik kalplar yasası kullanılmaktadır. Burada maksat enerjinin çok olduğu bölümden az olduğu bölüme aktarılmasını sağlamaktır. İlk olarak eller kademe kademe her çakranın üstüne yerleştirilerek, o bölümdeki enerjiyi hissetmektedir. Bu seviyede nefes alıp verişin doğru bir şekilde olması gerekmekte. 1-6,5-3,3-4 çakralarının dengelenmesi gerekmekte. İyi bir dengelemenin gerçekleşebilmesi için hayal gücü ve çakraların renklerinin göz önüne getirilmesi gerekmekte.

Son Güncelleme: 01.02.2019 22:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.