Dang Humması Nasıl Bir Hastalıktır? Dang Humması ile İlgili Önemli Bilgiler

Dang Humması nasıl bir hastalıktır? Dang Humması belirtileri nelerdir ve bu hastalık nerelerde görülür? Dang Humması'nın tedavi yolları nelerdir? 7 başlıkta Dang Humması yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Dang Humması Nasıl Bir Hastalıktır? Dang Humması ile İlgili Önemli Bilgiler

Dang Humması ile İlgili Önemli Bilgiler

Dang Humması sivrisinek sokmasıyla ortaya çıkan bir virüs kökenli hastalıktır. Yüksek derecelerde ateş ve eklemlerde ağrının olması en yaygın bulgularıdır. Bu yazımızda sizlerle Dang Humması ile ilgili bilmeniz gereken en önemli 7 şeyi  paylaşacağız.

1) Dang Humması Nedir?

Dang Humması adındaki virüs sıcak bölgelerde görülmekte. Bunun yanında yağmurların bol olduğu zamanlarda, hastalığın çevreye yayılma ihtimali de artmaktadır. Hastalığın özel bir tedavi yolu yoktur. Tedavi yolları, her bünyede farklı olmaktadır. Hastalık 4 türde görülebilmektedir. Ateş ve Viral şeklinde, Dang Ateşi şeklinde, Hemorajik Ateş şeklinde ve Dang şok şeklindedir.

Ateş ve eklem ağrısı şeklinde bulgularla başlayan hastalığın erkenden tespit edilmesi çok önemli olduğu için bulguları farkeden kişinin acil bir şekilde doktora gitmesi gerekmektedir. Bunun yapılmaması durumunda bulgular katlanarak büyümektedir.

2) Dang Hummasının Bulaşma Yolları

Dang Humması insanlara Aedes türü bir sivri sinek aracılığı ile aktarılmaktadır. Hastalık insanda insana hava aracılığı ile bulaşmamaktadır. Virüs kana 1 gün içinde nüfuz etmektedir. Virüsün alınması sonrasında bedende rastlanan ilk bulgu ateştir. Ardından ağrı oluşmaya başlar.

3) Dang Hummasından Nasıl Korunulur?

Hastalıktan korunmak için sivrisinekleri kendinizden uzak tutmak için önlemler almanız gerekmektedir. İnsanların kapalı kıyafetler giymesi, sivrisinek kovucu spreyler kullanması, gece uyurken cibinlik kullanılması ve klima bulunan odalarda bulunulması alınacak önlemler arasındadır.

4) Dang Humması Bulguları

4 farklı türde görülen Dang Hummasına sebep olan virüs yüzünden bedende rastlanan bulgular aşağıdaki gibidir.

  • Minimum 3-7 gün süren ateş,
  • Eklemlerde ağrı oluşması,
  • Diş eti ve burun kanaması,
  • Döküntü oluşması,
  • Baş Ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Göz ve çevresinde ağrı oluşması

5) Dang Humması Tespiti Nasıl Konur?

Bedende rastlanan bulguların araştırılması ve kan tahlilinin yapılması sonucunda Dang Humması tespit edilebilmektedir. Erken teşhis bu hastalığın tedavisi için oldukça büyük önem arz ettiği için bulgular tespit edildiğinde hemen doktor kontrolü altına girilmelidir. Hastalığın tespit edilebilmesi için HIV Tarama testleri kesin bir sonuç bildirmemektedirler.

6) Dang Hummasının Tedavisi

Hastalığın tedavi uygulaması insanda görülen bulgulara göre yapıldığı için her insanda farklı tedavi yolu gerçekleştirilmektedir. Tedavi gerçekleştirilirken bir takım ağrı kesici ilaçlar da verilmektedir. Bu dönemlerde hastalık için aşı tedavisi oluşturmak için faaliyetler yürütülmeye devam etmektedir.

7) Dang Humması Hangi Ülkelerde Görülür?

Dang Humması değişik virüs hastalıkları gibi Afrika, Uzakdoğu, Karayipler, Avusturalya, Güney Amerika ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Ortadoğu ülkelerinde bu virüsün bir değişik versiyonu yer almaktadır. Yağışların çoğalması ile beraber hastalığın ortaya çıkma ihtimali de yükselmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 22:59

YORUM EKLE