Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Ne için Nasıl Kullanılır?

Mutfaklarda ve kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılan defne ve defne yaprağı birçok fayda ve hastalık tedavisinde kullanılmaktadır. Peki nedir bu defne yaprağı, ne işe yarar detaylar haberimizde…

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Defne Yaprağı Ne için Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı tatlı defne ağacından elde edilmektedir. Kendine has kokusu ve lezzeti bulunan defne yaprağı yemeklerde aroma amacıyla kullanılmaktadır. Yemek çıkarılan defne yaprakları başka bir amaçla da kullanılabilmektedir. Bulaşık makinesinin içine konması durumunda bulaşıkların hoş bir kokuya kavuşmasını sağlar.

Defne Yaprağı Nedir?

Defne, Hint defne yaprağı Endonezya defne ve Batı Hint defne yaprağı olmak üzere çeşitli bitkilerden alınan aromatik bir yapraktır. Yaprakları acı ve keskin bir aromaya sahiptir ve bu nedenle yenmesi tavsiye edilmez. Defne yaprağı tadından değil kokusundan dolayı kullanılmaktadır.

Defne Yaprağının Faydaları

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır

Şeker Hastalığının tedavisinde kullanılır. Araştırmalar sonucunda defne yapraklarının tip 2 diyabet hastalığının tedavisine yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yemeklere lezzet katmasından başka, defne yapraklarının glikoz metabolizmasında rol oynadığı bulgularına rastlanmıştır. Defne yaprakları kötü huylu kolesterol seviyesini düşürmeye ve tip 2 diyabetli hastalarda iyi kolesterol seviyelerini içerisinde barındırır.

İltihaplarla mücadele edilmesine yardımcı olur

Defne yaprağı ayrıca, iltihapla mücadeleye de katkı sağlamaktadır. Avusturalya’da gerçekleştirilen bir araştırmada, defne yapraklarının bazı bitkiler gibi, iltihabı tetikleyen bazı mikropların engellenmesinde etken olduğu bulunmuştur. Defne yaprağı, nitrik oksit üretimini azaltarak iltihapla mücadele etmesiyle bilinen seskiterpen laktonları barındırır. Araştırmalar defne yaprağında önemli bir bileşen olan Cineole’nin de iltihaplarla savaştığını ortaya koymuştur. Bunu, enflamatuarların aktivasyonundan sorumlu olan bir başka bileşik olan inflamatuar aktivasyonunu aza indirerek yapar.

Kanseri alt etmeye yardım eder

Kanser hücreleri üzerinde yapılan bir deneyde, defne yaprağının antikanser etkenler taşıdığı bulgusuna varılmıştır. Defne yaprağında bulunan cineol bileşeninin, lösemi kanserinin büyümesini engellediği belirlenmiştir. Defne yaprağı ayrıca meme kanseri tedavisine de katkı sağlamaktadır. Deneylerde, defne yapraklarının meme kanseri hücrelerinde hücre azalmasına yol açtığı belirlenmiştir. Bazı çalışmalarda defne yaprağının yemeklere katılmasının kolon kanserinin önüne geçme de etken olduğu tespit edilmiştir.

Mantar enfeksiyonlarını bitirmede etkilidir

Özellikle Candida enfeksiyonuna karşı, defne yaprağı antifungal özelliklerini sergilemektedir. Defne yaprağı Candida hücrelerinin zara bulaşmasını engellemektedir.

Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar

Deneylerde, defne yaprağının diğer deneklere göre daha hızlı yara iyileşmesine etki ettiği belirlenmiştir. Yaralara müdahale de Allamanda’dan daha iyi sonuç alınamamasına rağmen, yararlı etkiler ortaya koymuştur.

Defne yaprağı yan etkileri

Defne yaprağının birçok yararı olduğu gibi bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bazı sorunlar yaratabilir

Bu yaprak hamilelik ve emzirme süreçlerinde tüketilmesinin doğru olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bundan dolayı güvende kalınmalı ve hamilelik gibi dönemlerde tüketilmemelidir.

Kan şekeri değerlerinde değişime neden olur

Kan şekeri seviyesinde düşmeye yol açsa da, bazı olumsuz etkilere de sebep olabilir. Yüksek kan şekeri dolayısıyla ilaç tedavisi alıyorsanız, doktor tavsiyesine danışmakta fayda var.

Bazı ameliyatlardan sonra sorunlar oluşturabilir

Defne yaprağı sinir sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Sinir sistemini etkilemesi ameliyatlarda olumsuz sonuçlara neden olabilir. Tarihi belirlenmiş bir ameliyattan en az iki hafta kadar önce defne yaprağı kullanmayı bırakmakta fayda vardır.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 00:18

YORUM EKLE