Diş fırçası temizliği nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli

Ağız sağlığı için kritik bir öneme sahip olan diş fırçası temizliği nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir? Ağız ve diş sağlığında diş fırçası temizliğinin yapılması kritik bir rol üstlenmektedir.

Diş fırçası temizliği nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmeli

Diş ve ağız temizliğinin en önemli yapıtaşlarından bir tanesi diş fırçalamaktır. Diş fırçalarken de diş fırçası temizliği kritik bir rol üstlenmektedir. Ağız bakterileri temizlenirken diş fırçası kullanılır ve ağızdaki bakterilerin bir kısmı macunla birlikte suya karışırken fırça üzerinde kalabilmektedir. Diş macunu ve suyla bir araya gelip ağızdaki bakterilere maruz kalan diş fırçası eğer etkili bir şekilde temizlenmez ve doğru bir şekilde muhafaza edilmez ise ağız ve diş sağlığına zarar verebilmektedir. Diş fırçası hijyenin sağlanabilmesi için günlük ve haftalık olarak temizlenmesi ve 3 ay sonundaysa yeni diş fırçası alınması gerekmektedir.

Günlük Diş Fırçası Temizliği

Diş her gün sabah ve akşam saatlerinde fırçalanmalıdır. Diş fırçalandıktan sonra macun kalıntısı kalmamalıdır. Islak kalan fırçanın üzerinde fırça oluşabileceğinden fırça dik ve hava alan bir ortamda muhafaza edilmelidir. Günlük kullanılan diş fırçaları, deliksiz fırça kapağı veya dolap içinde bekletilmemelidir. Gün içerisinde dışarıda veya iş yerinde dişlerini fırçalayabilmek için yanınızda eğer diş fırçası taşıyorsanız diş fırçasını kullandıktan sonra kağıt havluyla diş fırçası sarılmalı ve ardından çantaya koyulmalıdır.

Haftalık Diş Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır?

Haftada bir kere diş fırçası temizliği yapılmalı ve fırçanın hijyenik olması sağlanmalıdır. Diş fırçası temizliğinde iki yöntem kullanılır. İlk olarak; karbonatlı su veya sirkeli su içerisinde fırçanın bekletilerek temizlenmesidir. İkinci bir yöntemse bir bardak ılık su içerisine tatlı kaşığı karbonat veya 3 yemek kaşığı sirke attıktan sonra diş fırçasını, fırça kısmı bardağın içinde kalacak şekilde olmak suretiyle yerleştirilmeli ve bir gece boyunca bekletilmelidir.

Diş fırçası temizliği hidrojen peroksit ile de yapılabilmekle birlikte su bardağının içerisine hidrojen peroksit doldurduktan sonra fırça kısmına girecek şekilde 3 dakika bekletilir ve diş fırçası temizlenmelidir. Haftalık diş fırçası temizliği için kaynar su da kullanılabilir. Su kaynatıldıktan sonra fırça kısmı sıcak suya koyulmalı ve 2 dakika bekletildikten sonra fırçanın steril hale gelmesi sağlanır.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 03:12

YORUM EKLE