Doç. Dr. Sezer’den Meme Kanseriyle İlgili Önemli Açıklamalar

Kadın sağlığını tehdit eden en ciddi kanser hastalıkları arasında yer alan meme kanseri hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sezer, konunun önemli noktalarının altını çizdi;

Doç. Dr. Sezer’den Meme Kanseriyle İlgili Önemli Açıklamalar
Meme kanserinin kadınlarımızda en yaygın görülen kanser hastalıkları arasında yer aldığına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Her yıl yaklaşık olarak 11 milyonu aşkın kişiye meme kanseri tanısının koyulduğu belirtildi. Her 8 kadından birisinin ise meme kanseriyle karşı karşıya olabileceğe değinen Doç. Dr. Atakan Sezer, ‘meme kanseri tanı ve tedavisi’ bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katıldı.

Kanserden hayatını kaybeden her 5 kadından birisinin bu hastalığa bağlı sebeplerden ötürü hayatını kaybettiği belirtildi. Aynı zamanda en yaygın görülen kanser hastalıkları arasında yerini alan meme kanserinin, bütün kanserler içerisinde yüzde 25 oranında görülmekte olduğu aktarıldı.

Ülkemizde Batı Ülkelerine Göre Daha Erken Yaşlarda Görülmekte

Bu hastalığın ülkemizde Avrupa ülkelerine oranla daha yüksek bir oranda görüldüğü belirtildi. Bunun yanı sıra bu hastalığın yüzde 5-10 oranları arasında genetik olarak meydana geldiği belirtildi. Genel olarak ailesinde bu hastalıkla karşı karşıya kalan kadınlarımızda da bu sorunun baş gösterebileceği belirtildi.

Annelerimizin Meme Kanseriyle Karşı Karşıya Kalma İhtimali Daha Az

Bu hastalığın tedavisi için koruyucu faktörler arasında yer alan emzirme sayesinde, kadınlarımızın bu anlamda koruyucu faktörden faydalanabileceği aktarıldı. Özellikle de çocuklarını emzirmekte olan kadınlarımız, bu durumdan çok daha kolay bir şekilde faydalanabilmekte.

Erken Teşhis Bu Konuda da Büyük Bir Öneme Sahip

Kadınlarımızın kendi kendisini muayene edebileceği ve bu durumun çok büyük önem taşıdığını aktaran Doç. Dr. Atakan Sezer, kadınlarımızın bu konuda morallerini bozmaması gerektiğini belirtti. Her geçen gün teknolojik anlamda elde edilen gelişmeler sayesinde tedavi olasılığının da geçtiğimiz yıllara oranla daha yüksek olduğuna değinildi.

Önceden umutsuz vaka olarak görülen bu sorunun çözülebilmesi için kadınlarımızın memesiz kalması durumu söz konusuydu. Ancak şuanda gelişen teknoloji sayesinde çok önemli adımlar atılmış ve uygulanan ilaç tedavisiyle hastalığın tedavi edilebileceği belirtilmekte. 
Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 22:53

YORUM EKLE