Doğal ve Organik Beslenmek Nedir? Organik Beslenmenin Sağlığa 12 Avantajı ve Dezavantajı

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı organik besinlerdir. Peki organik besinlerin ne gibi avantajları ve dezavantajları vardır. 12 maddede organik beslenme hakkında doğru bilinen yanlışları derledik.

Doğal ve Organik Beslenmek Nedir? Organik Beslenmenin Sağlığa 12 Avantajı ve Dezavantajı

Diyete başlamak isteyenler organik beslenmeye eğilim yönünde bir motivasyonla hareket ediyor. Hazır gıdaların içeriğinde bulunan zararlı yağlar ve katkı maddeleri insan sağlığına oldukça zararlıdır. Organik beslenme kavramı da son yüzyıllarda hayatımıza giren bir kavramdır. Bundan öncesinde böyle bir kavram yoktu çünkü bütün ürünler el emeği ile üretilmekteydi. Ancak şuanda manavlardan alınan meyve ve sebzelere bile büyük bir korkuyla yaklaşılmaktadır. Unutulmamalıdır ki organik gıdaların da dezavantajları vardır. İçeriğimizde organik gıdaların avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz.

Doğanın Devamlılığını Sağlamaktadır

Organik ürünler sadece insanlar için değil hayvanlar için de önemlidir. Geleneksel tarım yöntemlerinde kimyasal maddeler kullanılmamaktadır ve böylelikle ortaya çıkacak ürün de doğal olmaktadır. Organik tarım yöntemleri aynı zamanda toprağın karbon oranını da azaltır.

Organik Tarım Çevre Dostu Değildir!

Organik beslenme insan vücuduna faydalıdır ancak çevre için zararlıdır. Geleneksel tarım yöntemleri günümüzde pek uygulanmamaktadır ve bundan dolayı da zarardan bahsetmek doğru olmayacaktır. Dünya üzerinde şuanda 7 milyardan daha fazla insan bulunmaktadır. Bu da doğal olarak günümüzdeki tarım arazilerinin sayısının 10 kat daha fazla olması gerektiği anlamına gelir. Geleneksel yollarla yapılan tarımlar büyüdükçe doğaya verilecek zararın da bir hayli artması kaçınılmazdır.

Kanser Hastalığı Riskini Yüzde 33 Azaltır

Organik tarım ürünlerinin yapay gıdalara oranla yüzde 33 daha fazla antioksidan içerdiği belirtiliyor. Bu da doğal olarak kanser hücrelerine karşı yüzde 33 oranında daha dayanıklı olunacağı anlamına gelmektedir.

Hayvan Sağlığını Etkilemektedir

Bir ürünün doğal etiketiyle market raflarına ulaşana kadar pek çok aşamadan geçtiğini söylemek gerekmektedir.  Organik gıda sertifikalarının alınabilmesi için hayvanların güvenli ve doğal ortamında yaşam sürmesi şartı aranmaktadır. Hayvanlar ise kimyasal yemler yerine mera otlarından beslenmektedir. Hayvanların sağlıklı olması aynı zamanda insanların da doğal beslenmesine olanak sağlamaktadır. Çünkü insanlar da hayvansal gıdalarla beslenmektedir.

Organik Ürünler Astronomik Rakamlarla Satılabiliyor

Organik ürünler her zaman astronomik rakamlarla satılmıyor. Ancak marketlere gittiğinizde doğal ürünlerin raf fiyatları daha yüksek fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Bölgenizin yakınlarında eğer çiftlikler varsa buradan doğal ürünleri daha uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Doğal yumurta satın almak istediğiniz zaman konumunuza en yakın lokasyondaki yumurta çiftliklerini ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle üretici de elindeki doğal ürünleri komisyonsuz olarak satacaktır.

Yediğiniz Ürünün Nereden Geldiğine Emin Olursunuz

Buz dolabınızda bulunan gıda ürünlerinin nerede ve nasıl üretildiğini bilmeniz imkansızdır. Ancak organik ürünler çiftçinin kendi eliyle üretilir ve toprağa da sayısız faydaları vardır. Organik ürünleri tüketerek neyi tükettiğinizi ve ürünün hangi faydaları olduğunu da bilirsiniz.

Doğal Gıdalar Masraflıdır

Organik beslenmek için bütçe oluşturmanız ayı zor geçirmenize sebep olabilir. Bu durum da stres yaşatabilir ve anksiyete problemleri yaratabilir. Sınırlı bir bütçe ile hayatını idame ettiren bireyler sürekli organik beslenmek istediklerinde sorunlar yaşayacaktır. Bundan dolayı en azından yemek sonrası yediğiniz meyveleri organik ürünlerden tüketmenizde fayda var.

Kimyasallardan Uzaklaşmış Olursunuz

Teknolojiyle tarımın birleştiği noktada doğal olarak pek çok kimyasal madde de söz konusu olmaktadır. Ürünlerin daha kısa sürede mahsül vermesi için kullanılan kimyasallar insan vücuduna sayısız zararlar vermektedir. Üstelik yapılan araştırmalara göre kimyasal yollarla üretilen gıdaların zararlarının sadece yüzde 1’lik kısmının bilindiği ortaya çıkmıştır.

Çiftçilik Yapan Komşularınıza Destek Olursunuz

Doğal gıdalar tüketmek istediğinizde çiftçilik yapan yakınlarınızdan ürün satın almanız daha doğru olacaktır. Böylelikle yakınınızı motive etmiş olacaksınız ve para kazanmasını sağlayacaksınız. Küçük çiftçiler kaliteli ve doğal ürünler üretiyor olmasına rağmen büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Moden tarım ne yazık ki geleneksel ve doğal tarımın önüne geçmektedir.

Sofranızda Daha Lezzetli Ürünler Olur

Doğal ürünlerin aroması ve lezzeti kimyasal ürünlere göre kat kat üstündür. Bunun için hem sağlıklı hem de daha lezzetli gıdalar tüketebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Yönünden Zengindir

Geleneksel yöntemlerle üretilen tarımsal gıdalar vitamin ve mineral deposudur. Hem üretilen toprak daha verimli olacaktır hem de insan vücudu için daha sağlıklıdır. Yapılan araştırmalara göre organik tarım ürünleri kimyasal üretimlere göre yüzde 21 daha fazla demir, C vitamini ve daha fazla magnezyum bulundurur.

GDO’dan Uzaklaşmanızı Sağlar

GDO yani Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar yaşamı en fazla olumsuz etkileyen gıdalar arasında yer almaktadır. Bu ürünler artan nüfusla birlikte daha fazla hayatımıza girmiştir. Kanser hastalıklarının meydana gelmesine sebep olan bu ürünler uzun vadede büyük problemler yaşamanıza sebep olabilir.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:31

YORUM EKLE