Ekmek fırınları satış için ambalaj düzenlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni tüp Koronavirüse karşı aldığı tedbirler kapsamında ekmek fırınları için yeni düzenlemeleri hayata geçirdi. Ekmek fırınlarında Koronavirüs salgınına karşı uygulanacak olan yeni kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ekmek fırınları satış için ambalaj düzenlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Koronavirüse karşı yeni önlemler aldı. Bakanlık tarafından yeni alınan önlemler yönetmelik ve dağıtım yerlerine gönderildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında ekmek fırınları için yeni bir karar yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ekmek fırınlarında uygulanması gereken kurallar Resmi Gazete’de yayımlandı. “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik” yayımlandı ve yeni kararlar hayata geçirildi.

Ekmek Fırınları İçin Yeni Yönetmelik

Tarım ve Orman Bakanlığı Resmi Hazete’de yayımlanan yeni kararlarla ekmek, ekmek çeşitleri ve sade pide üretimi yapan işletmelere ek olarak, bundan sonra pide ve ekmeğin son pişirme işlemini yapan yerler için de işyeri açma ve çalışma ruhsatı şartı hayata geçirildi. Ayrıca işletmelerin kayıtları esnasında yapılan “İşletme Kayıt Belgesi Başvuru ve Beyannamesi” belgesi yeni yönetmeliğe göre denetlenecek.

Yeni yönetmeliğe göre, işletmelerde “Gıda Hijyen Yönetmeliği” hükümlerinin uygulanıp uygulanmadığına ve fırında çalışan kişilerin sağlıkla ilgili takipleri yapılacak. Ayrıca işletmede çalışanların eldiven, maske ve bone kurallarına da dikkat etmesi istenecek.

Ekmek Fırınlarında Ambalaj Düzenlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Koronavirüse karşı aldığı önlemler kapsamında ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışıyla ilgili yeni kararlar da yayımlandı. Bu karara göre artık ekmekler kağıt veya plastik ambalajlarda satılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ekmek ve ekmek çeşitlerinin hazır ambalajlı, ambalaj malzemesi içerisinde ve temasa uygun kağıt esaslı ambalajlarda satılabilecek. Ürünlerin ambalaj malzemesinin ağız kısmı rutubet oluşmaması için açık bırakılabilecek. Bunun yanı sıra Pazar, manav gibi yelerde de ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı ambalajsız olarak yapılamayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 02:31

YORUM EKLE

Popüler Haberler