Elektrikli ızgara nasıl temizlenir? Temizlikte nelere dikkat edilmeli

Mangal yaparken sağlık açıdan büyük bir öneme sahip olan elektrikli ızgara nasıl temizlenir sorusunun yanıtı ortaya çıktı. Peki temizlikte neler dikkat edilmeli? İşte sağlıklı ve temiz bir şekilde et pişirebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar.

Elektrikli ızgara nasıl temizlenir? Temizlikte nelere dikkat edilmeli

Izgara yemekleri yaparken pratik ve sağlıklı yollardan bir tanesi elektrikli ızgara kullanmaktadır. Ev içerisinde veya balkonda mangal yapabilmek ve etleri sağlıklı bir şekilde pişirebilmek için elektrikli ızgara kullanılmalıdır. Elektrikli ızgaraların temizliği de bir o kadar önemlidir. Temizlenmeyen ve ızgara üzerinde biriken yağlar, is ve kalıntılar yemeğin lezzetini bozabilir ve ortama kötü bir koku yaymaktadır.

Elektrikli Izgara Temizliği

Elektrikli ızgaranın temizlenebilmesi için henüz ısı kaybetmeden işe başlanması gerekmektedir. Izgara ve pişirme işlemi tamamlandıktan sonra fiş çekilmeli ve 10 dakika beklenmelidir. Sofra keyfini kaçırmak ve temizlikle uğraşılmaması için yağı kağıt havlu veya silikon spatulayla ızgara üzerinden arındırılması gerekmektedir.

Izgara Teli Deterjanlı Süngerle Temizlenmelidir

Telleri elektrikli ızgarayla ayırdıktan sonra yumuşak bir süngere bulaşık deterjanı döktükten sonra iyice ovulmalıdır. Daha sonra sıcak suyla deterjandan arındırılmalı ve ızgara teli temizliği yapılırken yapılan en sık hatalardan bir tanesi temizleyebilmek için sıcak su içerisinde bekletilmesidir. Izgara telinin paslanmasını önleyebilmek için suda bırakılmamalı, kağıt havluyla kuruladıktan sonra ızgarayı uzunca bir süre kullanabilirsiniz.

Yağ Tepsisini Yıkayın

Yağ tepsisini çıkardıktan sonra bulaşık deterjanı ve sıcak suyla yıkamalısınız. Temizledikten sonra kağıt havluyla kurulanmalı, yağ tepsisi, ızgara teli gibi elektrikli ızgara parçaları bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur.

Ayrılmayan Parçalar Nemli Bezle Silinmelidir

Izgaranın dış ve iş yüzeyleri nemli bezle temizlenmeli, sıçramış yağ ve yemek lekeleri mikrofiber bez kolaylıkla çıkarılmalıdır. Dış yüzey temizlendikten sonra nemli bez eğer yeterli olmazsa sirkeli sıcak suyla temizlenmelidir. Izgara temizleyici kullanma talimatı göz önünde bulundurulmalı tel ve tepsi üzerine sıktıktan sonra 30 dakika kadar beklettikten sonra sıcak su altında yıkanmalıdır.

Temizlik yapılırken fiş takılı olmamalıdır. Kirleri çıkarabilmek için taht ve silikon spatula, mikrofiber bezler elektronik ızgara temizliği için kullanılabilecek en iyi araçlardır. Paslanmaz çelik fırçalar ızgara üzerinde paslanmaya sebep olmaz, çamaşır suyu ve aşındırıcı temizlik maddeleri kullanılmamaldıır.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 01:59

YORUM EKLE

Popüler Haberler