Elektronik sigara sağlığa zararlı mı? Uzmanlar uyardı!

ABD Kansas ve Miami Üniversiteleri'inin yapmış olduğu araştırmalarda elektronik sigaranın sanıldığı kadar masum olmadığı duyuruldu. Birçok kişi elektronik sigara sağlığa zararlı mı sorusunun yanıtını aramaktayken, uzmanlar elektronik sigaranın zararları konusunda uyardı.

Elektronik sigara sağlığa zararlı mı? Uzmanlar uyardı!

Son yıllarda dünyanın en çok tüketilen ürünlerinden bir tanesi elektronik sigara olarak karşımıza çıkmakta. ABD’nin Kansas ve Miami Üniversiteleri ve Mt. Sınai Tıp Merkezi, elektronik sigaranın zararlarına ilişkin flaş açıklamalarda bulundu.

Solunum Hastalıklarına Sebep Oluyor

Bilim insanlarının yapmış olduğu açıklamaya göre, elektronik sigaralar yüksek oranda nikotin içerdiğinden solunum yolu hastalıklarını tetikliyor. Elektronik sigaraların öksürüğe sebebiyet verdiği ve akciğer bağışıklığını çökerttiği aktarılıyor.

Tehlikeli Olan Nikotin

Yapılan araştırmalara göre, sigaranın zararı tütünden değil nikotinden kaynaklanmakta. Elektronik sigaralarda normal sigaralara nazaran daha yüksek oranda nikotin bulunduğu belirtiliyor. Bronş ve akciğerlerin bulunduğu solunum sisteminin fazla orandaki mukustan arınması halinde sağlıklı bir şekilde işlediğini ancak normal veya elektronik sigaraların buna engel olduğunu dile getiriyor.

Normal Sigaraya Oranla Daha Tehlikeli

Araştırma sonuçlarına göre elektronik sigara normal sigaraya oranla daha fazla balgam üretiyor ve daha fazla öksürük, kronik bronşit ve astıma yol açıyor. Araştırma içerisinde yer alan Dr. Matthias Salatha, elektronik sigaraya başlayan büyük bir kesimin elektronik sigaranın zararsız olduğunu ve bu kişilerde en iyi ihtimalle kronik bronşit rahatsızlığının görüldüğünü söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 18:46

YORUM EKLE