Entübe hasta ne demektir, hangi hastalar entübe hasta kapsamındadır? Entübe hasta tedavisi nasıl olur?

Korona virüsün tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi entübasyon işlemidir. Peki entübe hasta ne demektir, hangi hastalar entübe hasta kapsamındadır? Entübe hasta tedavisi nasıl olur? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Entübe hasta ne demektir, hangi hastalar entübe hasta kapsamındadır? Entübe hasta tedavisi nasıl olur?

Entübasyon, solunum işlemini kendi gerçekleştiremeyen kişilere takılan solunum borusudur. Entübasyon işleminin temelinde kişinin akciğerlerine uzanan bir boru takılır. Bu borunun öteki ucundan ise hava verilir. Solunum sıkıntısı yaşayan bireylere entübasyon işlemi uygulanır. Ameliyatların bir çoğunda kişiye narkoz ve bazı ilaçlar verildiğinden dolayı kişinin nefes alma olayı entübe edilmesi ile yaptırılır.

Entübe etme işlemi sırasında da ameliyatın değişikliğine göre hasta uyutulur ve uyutulmayabilir. Entübasyon işleminin sona ermesi için kişinin kendi solunumunu gerçekleştirebiliyor olması gereklidir. Kişi kendi solunumunu gerçekleştirebildiği zaman entübe etme işlemi bitirilir. Entübe işleminim bitirilmesine ise ekstübasyon denilir.

Entübasyon işlemi bazı zamanlar fazla uzun sürebilmektedir.Hasta ne zaman kendi solunumunu yerine getirirse o zaman ekstübasyon işlemi gerçekleştirilebilir. Entübasyon işleminin süresine doktor karar vermez ancak doktorlar bu sürenin minimum olması için çaba gösterir.

Uzun süreli entübasyon hallerinde hastanın boğazından delik açılarak gerçekleştirilir.Bu yönteme ise trakeostomi adı verilir.

Tarafsız haber ve sıcak gelişmelerden mahrum kalma! Tüm haberler mobil uygulamamızla anında telefonunda! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Güncel olaylar hakkında merak ettiğin tüm detayları Instagram’da da takip etmek için Haberport’u hemen takip et >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Türkiye’nin ve dünyanın nabzını tutan haber sitesinin Facebook Grubuna Katıl tartışmaları ve güncel haberleri kaçırma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl!

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:53

YORUM EKLE

Popüler Haberler